ارز مسافرتی

ارز مسافرتی چه مقدار است؟ و چگونه آن را دریافت کنیم ؟

اطلاعتی که شما در این نوشته کسب میکنید :

ارز مسافرتی به نوعی کمک هزینه سفر اطلاق می‌گردد که هرساله برای افراد‌ی که قصد سفر به کشور‌های خارجی را دارند صادر می‌شود. این نوع ارز نسبت به دیگر ارز‌هایی که در بازار موجود هستند، قیمت مناسب‌تری داشته و به همین دلیل اکثر افراد در هنگام مسافرت‌های خارجه از این نوع ارز استفاده می‌کنند. افرادی‌ که قصد استفاده از ارز مسافرتی را دارند می‌بایست برای دریافت آن به بانک‌های ملی، سامان و… مراجعه نمایند و تمامی مراحل آن را به‌خوبی انجام دهند.

ارز مسافرتی به چه نوع ارزی گفته می شود؟

امروزه برخی از افراد برای رفتن به سفر با مشکلات مالی مواجه شده و این امر سبب می‌گردد تا سفر خود را به دیگر کشور‌ها کنسل نمایند؛ اما ارز‌های مسافرتی به کمک این افراد آمده است. در واقع ارز مسافرتی یک نوع کمک هزینه‌ دولتی بوده که افراد می‌توانند هرساله از آن برای سفر‌های خارجی خود استفاده نمایند که به صرفه‌تر است و قیمت بسیار کمتری دارد. در همین راستا افراد می‌بایست در ابتدا بلیط هواپیما‌ی خود را خریداری نموده و سپس جهت دریافت این نوع ارز به یک صرافی معتبر دولتی یا به بانک‌های تجارت، مرکزی، ملی، پارسیان، ملت و… مراجعه کنند.

شرایط دریافت کردن ارز مسافرتی چگونه است؟

ارز مسافرتی نیز دارای شرایط و قوانینی است که افرادی که قصد بهره‌مندی از آن را دارند، می‌بایست از این شرایط برخوردار باشند. همه افراد اعم از آقایان، بانوان، سالمندان و حتی کودکانی که سن آنها از دوازده بیشتر بوده، می‌توانند برای دریافت این نوع ارز درخواست داده و آن را دریافت نمایند. یکی از شرایط مهمی که برای دریافت این ارز دولتی در نظر گرفته شده این است که افراد می‌بایست قصد سفر به کشور‌های خارجی را داشته باشند، در غیر این صورت به آنها تعلق نخواهد گرفت.

افرادی که قصد دارند تا با استفاده از این کمک هزینه به کشور‌های خارجه سفر کنند، باید یک هفته قبل از سفر درخواست خود را ارائه دهند. در صورت به تعویق افتادن ارائه درخواست، ممکن است در ادامه برای دریافت آن با مشکلاتی مواجه شوند. هر فرد‌ی که مایل به دریافت این کمک هزینه دولتی بوده نیز در تمامی مراحل آن باید حضور داشته باشد تا به وی ارز مسافرتی تعلق گیرد.

نکات مهمی که قبل از دریافت ارز مسافرتی باید به آن توجه بیشتری داشته باشیم.

در هنگام مراجعه به بانک‌ها یا صرافی‌های معتبر باید از اطلاعات کافی در رابطه با این نوع ارز مسافرتی برخوردار باشید تا در هنگام انجام مراحل آن با مشکلی روبه‌رو نشوید. برخی از نکات مهمی که باید قبل از درخواست و دریافت ارز مسافرتی به آن توجه نمایید عبارتند از:

۱. اگر قصد دارید تا از ارز مسافرتی برای سفر خود استفاده کنید، بهتر است به بانک‌های پارسیان، ملی، ملت، تجارت، مرکزی و… مراجعه کنید.

۲. اگر قصد سفر‌های زیارتی را دارید، باید نام شما و کسانی که می‌خواهند ارز مسافرتی دریافت کنند در سازمان حج و زیارت ثبت شده باشد تا به آن‌ها ارز مسافرتی تعلق گیرد.

۳. می‌بایست در هنگام مراجعه به بانک یا صرافی حتما شماره تماس و حساب بانکی به نام شخص باشد؛ بنابراین حتی اگر فرزندان شما شماره یا کارت بانکی به نام خود ندارد، بهتر است قبل از ارائه درخواست برای ارز مسافرتی تمامی مدارک مورد نیاز را آماده کنید و سپس برای ارز مسافرتی اقدام نمایید.

۴. می‌بایست در تمامی مراحل دریافت ارز مسافرتی شرکت داشته باشید.

۵. در میان تمامی بانک‌هایی که ذکر گردیده‌اند، بانک تجارت در همان روز‌ی که متقاضی برای ارز مسافرتی درخواست خود را ارائه می‌دهد، حواله ارز‌ی را به آنها پرداخت می‌کند. در نتیجه بهتر است برای دریافت این کمک هزینه عالی به این بانک معتبر مراجعه کنید.

۶. می‌بایست در ساعات ادار‌ی که بانک‌ها و صرافی‌ها باز هستند، برای ارائه درخواست و دریافت ارز مسافرتی اقدام نمایید تا بتوانید از حساب‌های خود برای دریافت ارز نقدی پول برداشت کنید.

 چه مدارکی برای دریافت ارز مسافرتی مورد نیاز هستند؟

برای دریافت ارز مسافرتی همانند دیگر ارز‌ها باید مدارکی را به همراه داشته باشید. هر فرد‌ی که قصد دارد تا از این کمک هزینه مسافرتی استفاده کند، علاوه‌بر مدارک آن حضور خود شخص در بانک یا صرافی الزامی است. مدارک مورد نیاز شامل مواردی زیر می‌شوند.

۱٫به همراه داشتن اصل و کپی شناسنامه و کارت ملی

۲. ارائه کپی و اصل بلیط و همچنین مهر آژانس هواپیما‌یی؛ اگر بلیط خود را به‌صورت اینترنتی خریدار‌ی کرده باشید باید مواردی مانند اطلاعات آژانس هواپیمایی، کد‌ رهگیری، زمان و تاریخ خرید بلیط را به بانک یا صرافی معتبر ارائه دهید.

۳. به همراه داشتن اصل و کپی پاسپورت ایرانی؛ اگر گذرنامه شما المثنی است، می‌بایست اصل آن نیز را ارائه دهد.

۴. به همراه داشتن کارت بانکی با نام خودتان؛ تا در صورت دریافت ارز بتوانید مبلغ مورد نیاز را به موقع پراخت کنید.

۵. ارائه رسید پرداخت وجه برای عوارض خروج از کشور

۶. کامل کردن درخواست ارز بدون هیچ‌گونه غلط املایی

۷. شماره تماس و حساب بانکی با نام خود

اگر در هنگام ارائه درخواست برای دریافت ارز مسافرتی این مدارک را به همراه داشته باشید، بدون هیچ‌گونه مشکلی ارز مسافرتی خود را دریافت خواهید کرد؛ در نتیجه بهتر است قبل از ارائه این درخواست به نکات و مدارک مورد نیاز توجه بیشتر‌ی داشته تا هرچه سریع‌تر ارز مسافرتی خود را دریافت نمایید.

ارز مسافرتی

از چه راه‌ هایی می توان برای دریافت ارز مسافرتی اقدام کرد؟

امروزه افراد بسیار‌ی به‌دلیل مشغله کار‌ی فراوان، از زمان کمتر‌ی برای ارائه درخواست جهت دریافت ارز مسافرتی برخوردار بوده و همواره به‌دنبال راه‌های آسان‌تری برای انجام این کار هستند. برای دریافت ارز مسافرتی روش‌های فراوانی وجود دارند که از جمله آنها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

  1. ارز مسافرتی را به‌صورت اینترنتی خریداری کنید.

برای این‌که دیگر در صف‌های طولانی وقت خود را از دست ندهید، بهتر است به‌صورت اینترنتی ارز خود را دریافت نمایید. برخی از افراد به روش اینترنتی اعتماد ندارند؛ اما برای این‌که در وقت خود صرفه‌جویی کنید بهترین راه، روش اینترنتی است.

  1. برای دریافت ارز مسافرتی به‌صورت حضوری به بانک‌ها یا صرافی‌های معتبر مراجعه کنید.

اگر قصد دارید تا از ارز مسافرتی خود اطمینان کامل داشته باشید، می‌توانید به‌صورت حضوری به صرافی‌ها و بانک‌ها مراجعه نمایید. قبل از مراجعه به این مکان‌ها بهتر است اطلاعات خود را در سامانه ارز ایران به ثبت برسانید تا این سامانه یک بانک و صرافی نزدیک به شما را معرفی کند.

  1. می‌توانید ارز مسافرتی را از فرودگاه‌ها خریداری نمایید.

ممکن است در برخی از مواقع، استفاده از این ارز را از یاد ببرید؛ اما لازم به ذکر است که می‌توانید در همان فرودگاهی که قصد سفر به کشور‌های خارجی را دارید ارز مسافرتی خود را دریافت نمایید. شما می‌توانید ارز مسافرتی را در فرودگاه‌های مختلف مانند اهواز، امام خمینی، شیراز، اصفهان، تبریز، ارومیه و… خریداری کنید.

سخن پایانی

امروزه برخی از افراد‌ی از ارز مسافرتی اطلاعی نداشته و در هنگام سفر هزینه آنها افزایش می‌یابد. ارز مسافرتی برای افراد‌ی که قصد دارند تا به کشور‌های خارجی مسافرت کنند، تنها سالی یک بار تعلق می‌گیرد. البته دریافت این نوع ارز برای تمامی کشور‌های خارجی امکان‌پذیر نبوده و افراد تنها می‌توانند برای سفر به کشور‌هایی مانند استونی، قبرس، ترکیه، آذربایجان، قزاقستان، روسیه، اوکراین، بحرین، ترکمنستان، بلاروس، گرجستان، قطر، عمان، کویت و… از این ارز استفاده کنند.

Telegram
WhatsApp
Twitter
Email

دیدگاهتان را بنویسید