اکواریوم اصفهان

اکواریوم اصفهان | یکی از جاذبه های جذاب نصف جهان

اطلاعاتی که شما در این نوشته کسب میکنید :

اصفهان، یکی از شهرهای تاریخی و فرهنگی ایران است که در مرکز کشور واقع شده و به دلیل زیبایی‌های طبیعی، معماری تاریخی، و فرهنگ متنوع، جذابیت خاصی دارد. این شهر با گنجینه‌های تاریخی گسترده‌اش از جمله مساجد، عمارت‌های قدیمی، و بازارهای سنتی، یک مقصد گردشگری محبوب به حساب می‌آید. در این مقاله از مجله گردشرو تصمیم گرفتیم تا یکی دیگر از جاهای تفریحی اصفهان بنام اکواریوم اصفهان را مورد معرفی و بررسی قرار دهیم پس اگر علاقمند به آبزیان هستید تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید

بهترین فصل برای سفر به اصفهان بهار است. در این فصل، آب و هوای معتدل و گل‌ها و گیاهان در سراسر شهر طراوت و زیبایی را به همراه دارند. اما همچنین زمستان نیز با برف‌های زیبا، امکان تجربه چشم‌اندازهای دیدنی اصفهان را فراهم می‌کند.

اکواریوم اصفهان

معرفی

اکواریوم اصفهان یکی از جاذبه‌های جالب و تفریحی در این شهر می‌باشد. این اکواریوم به عنوان یک مکان آموزشی و تفریحی با مجموعه‌ای از آبزیان و جلبک‌های زیبا معروف است. در این مجموعه، با تنوع گونه‌ها و رنگ‌های مختلف آبزیان، بازدیدکنندگان به دنیای زیرآبی غنی از زیبایی و جذابیت وارد می‌شوند.

از جمله ویژگی‌های اکواریوم اصفهان می‌توان به نمایش‌های تعاملی با آبزیان، تونل‌های شیشه‌ای، و فعالیت‌های آموزشی و اجتماعی در این مکان اشاره کرد. این اکواریوم با ایجاد یک تجربه فرهنگی و تفریحی، به گردشگران و شهروندان اصفهان فرصتی زیبا برای گشت و گذار فراهم می‌آورد.

شرکت اوشن آکواریوم به عنوان یکی از ۱۰ شرکت برتر جهان در، ساخت و بهره‌برداری از اماکن نگهداری و  حیوانات زنده از جمله آکواریوم، باغ وحش، باغ خزندگان و سایر اماکن مشابه شناخته می‌شود. این شرکت از نخستین و پیشروترین شرکت‌های جهان در این زمینه به حساب می‌آید.

گونه‌ های جانوری داخل آکواریوم اصفهان

اکواریوم اصفهان با مجموعه‌ای از گونه‌های جانوری زیرآبی متنوع و زیبا به تنوع خود رنگ و جلوه بخشیده است. این گونه‌ها با تفاوت‌های طبیعی و جذابیت‌های گوناگون، تجربه دیداری منحصربه‌فرد را برای بازدیدکنندگان فراهم می‌کنند. بهترین جلوه در آکواریوم اصفهان در زیر موارد زیر قابل مشاهده است:

۱. ماهیان آب شیرین:

 • گوپی، نئون تترا، مولی، سیکلید و …

۲. ماهیان زینتی:

 • کویل، آنجل فیش، گورامی، بتا و …

۳. خرچنگ آبی (بومی خلیج مکزیک، اقیانوس اطلس و مدیترانه)، کپور گلگون، کوسه آب شیرین  گاو ماهی، کوسه سفید بزرگ (کوسه سفید یا سفید مرگ‌بار)،

۴. موجودات نهنگ‌مانند:

 • دلفین‌های زینتی و دلفین‌های آب‌شور

۵. جلبک‌ها:

 • انواع مختلف جلبک‌های زینتی و مفید

۶. حیوانات کوچک زنده‌ای:

 • میگوها، خرچنگ‌ها و ستاره‌دنبان‌ها

۷. گونه‌های خاص و منحصربه‌فرد:

 • انواع مختلف میگوهای آب‌شور و آب‌شیرین

هر یک از این گونه‌ها با زیبایی و تنوع خود، آکواریوم اصفهان را به یک فضای زنده و پرانرژی تبدیل کرده‌اند.

 1. ماهی‌های آب لب شور، کوسه سرچکشی، کوسه بلک تیپ (نوک سیاه) و جوجه‌تیغی ماهی.
 2. خروس ماهی ۰ و بومی سواحل مرجانی اقیانوس هند و اطلس، عقرب ماهی ، کوسه ماهی باله سیاه (جاندارانی با بیش از ۴۰۰ میلیون سال قدمت)، جراح ماهی ناسو، کنترل‌کننده رشد جلبک، ماهی پیرانا (نوعی ماهی‌های گوشتخوار )، دلقک ماهی ماهی سنگی (یکی از سمی‌ترین ماهی‌های جهان)، هشت‌پا، کوسه نهنگ.

بخش‌های مختلف آکواریوم اصفهان

فلت آکواریوم یا آکواریوم قاب دیواری

فلت آکواریوم یا آکواریوم قاب دیواری، هر دو نوعی از آکواریوم‌های زیبا و جذاب هستند که مخصوصاً در فضاهای محدود یا به منظور ایجاد دکوراسیون دیواری مورد استفاده قرار می‌گیرند.

در اکواریوم اصفهان، شاید هر دو نوع آکواریوم نیز مورد استفاده قرار گیرد. از یک سو، فلت آکواریوم با طراحی نسبت به عرض بیشتری و با توجه به شکل هندسی خود، امکان ایجاد مناظر زیرآبی جالب و متنوع را فراهم می‌کند. این بخش از ۱۳ آکواریوم دیواری به طول چهار متر و ۱۰ آکواریوم کوچک شامل ماهی‌های خاص و گونه‌های نادر تشکیل شده است.

از سوی دیگر، آکواریوم قاب دیواری با قرار گرفتن بر روی دیوارها، به عنوان یک عنصر دکوراتیو مؤثر و زیبا عمل می‌کند و می‌تواند فضایی منحصربه‌فرد و زیبا را در محیط مورد نظر ایجاد کند.

با توجه به سلیقه و نیازهای شما، انتخاب بین فلت آکواریوم و آکواریوم قاب دیواری به سلیقه شما بستگی دارد و هرکدام می‌توانند به شکلی زیبا به دیکور و زیبایی آکواریوم اصفهان افزوده شوند.

سیلندر آکواریوم یا آکواریوم استوانه‌ای

سیلندر آکواریوم و آکواریوم استوانه‌ای هر دو از انواع آکواریوم‌های زیبا و جالب هستند که به دلیل شکل خاص و منحصربه‌فرد خود، جذابیت خاصی دارند. در اکواریوم اصفهان، ممکن است هر دو نوع آکواریوم به کار گرفته شده باشند.

آکواریوم سیلندر با شکل بلند و استوانه‌ای خود، امکان ایجاد مناظر زیرآبی زیبا و تأثیرگذاری را فراهم می‌کند. این نوع آکواریوم به عنوان یک عنصر دکوراتیو و زیبا در فضاهای مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد.  این قسمت محل زندگی خانواده دلقک‌ماهی‌ها، انواع مارماهی‌های مورن و ماهی کوپی باله بلند هستند

آکواریوم استوانه‌ای نیز با شکل زیبا و کلاسیک خود، قابلیت نمایش زیبایی زیرآبی را دارد. این نوع آکواریوم معمولاً در فضاهای مختلفی از جمله منازل، محل‌های کاری یا فضاهای عمومی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

تاچ آکواریوم یا آکواریوم لمسی

آکواریوم تاچ با استفاده از تکنولوژی تاچ امکان کنترل و تعامل با اطلاعات مربوط به آکواریوم را فراهم می‌کند. این نوع آکواریوم می‌تواند دارای صفحه‌نمایش لمسی باشد که از طریق لمس انگشتان، اطلاعاتی مانند دمای آب، نور، وضعیت فیلتر و موارد دیگر را نمایش دهد. همچنین ممکن است این آکواریوم با اتصال به سیستم‌های هوشمند، امکان کنترل از راه دور را نیز فراهم کند. کوسه، اسکار، مارماهی و انواع دیگر ماهی‌هایی که جثه بزرگی دارند  در این قسمت زندگی میکنند.

در این آکواریوم می‌توان ماهی‌هایی نظیر گربه ماهی دم قرمز (ردتیل)، پاکو، اسکار، بوفالو و سفره ماهی آب شیرین را مشاهده کرد.

این تنوع در گونه‌ها و کانسپت‌ها، تجربه زیبایی از جهان زیرآبی را برای بازدیدکنندگان ایجاد می‌کند.

اکواریوم اصفهان

امکانات رفاهی و تفریحی آکواریوم اصفهان

۱. کافه و رستوران:

 • وجود یک کافه و رستوران در محوطه آکواریوم اصفهان  که این امکان را فراهم می‌کند تا بازدیدکنندگان بتوانند در آرامش نشسته و از نوشیدنی‌ها و خوراکی‌های متنوع لذت ببرند.

۲. فروشگاه آکواریوم:

 • مکانی برای خرید اقلام مرتبط با حیات زیرآبی و آکواریوم که به بازدیدکنندگان این امکان را می‌دهد تا سوغاتی یا لوازم جالبی را به یادگار ببرند.

۳. نمایشگاه‌ها و غرفه‌های آموزشی:

 • نمایشگاه‌ها و غرفه‌های آموزشی در خصوص حفاظت از محیط زیست و جلب اطلاعات علمی در زمینه زندگی زیرآبی که برای بازدیدکنندگان آموزنده و جالب می‌باشد.

۴. پارکینگ و مراکز اطلاعات:

 • فراهم بودن امکانات پارکینگ راحت برای بازدیدکنندگان و وجود مراکز اطلاعات برای ارائه دقیق ترین اطلاعات مربوط به آکواریوم.

۵٫لمس آبزیان و غذا دادن به آن‌ها

 • لمس آبزیان و غذا دادن به آن‌ها یکی از تجربیات جذاب در آکواریوم اصفهان است. این عملیات باید با دقت و احتیاط انجام شود تا هم از آسیب به آبزیان جلوگیری شود و هم از تاثیرات مخرب به آب و محیط زیست آکواریوم.
 • لمس آبزیان: قبل از لمس آبزیان در آکواریوم اصفهان، به یاد داشته باشید که دستانتان باید کاملاً تمیز و خشک باشند. لمس باید با خیلی احتیاط و نرم انجام شود تا آبزیان آسیب نبینند. هرگونه حرکت ناگهانی یا فشار زیاد می‌تواند آن‌ها را ناراحت کند. لمس آبزیان بیشتر برای تجربه تعامل با محیط و اطلاعات بیشتر است و نه برای ایجاد ناراحتی در آن‌ها. بازدیدکنندگان  در بخش آکواریوم‌ سرباز با پستانک، شیشه شیر و دست، به ماهی‌ها غذا میدهند.
 • غذا دادن: غذا دادن به آبزیان نیز نیاز به دقت دارد. باید مقدار مناسب و مناسب از غذا را به آرامی به آب بریزید تا همه‌ی آبزیان فرصت داشته باشند تا به غذا برسند. استفاده از غذاهای اختصاصی آبزیان و تنوع در نوع غذاها به عنوان یک جزء مهم در تغذیه سالم آن‌ها توصیه می‌شود.

خرید از فروشگاه هدایای آکواریوم اصفهان

با مراجعه به فروشگاه هدایای آکواریوم اصفهان، ممکن است شما با انواع محصولات مرتبط با حیات زیرآبی و آکواریوم مانند غذاهای آبزیان، تجهیزات آکواریوم، لوازم زینتی و هدایای مرتبط با این موضوعات روبرو شوید. عروسک‌های گوناگون و متنوع رنگی، پولیشی، ماهیان مختلف تاکسیدرمی، پازل‌های سه‌بعدی، و… را میتوانید تهیه کنید.

 1. تخم‌های شگفت‌انگیز:
  • تخم‌هایی که حاوی عروسک‌های داخلی می‌شوند و نحوهٔ رشد و تحول این موجودات را در آب به نمایش می‌گذارند. این تخم‌ها به عنوان یک تجربه جالب برای کودکان یا علاقه‌مندان به حیات زیرآبی مناسب هستند.
 2. تخم‌های دایناسور:
  • تخم‌هایی که حاوی پازل دایناسورهای مختلف هستند. با قرار دادن قطعات پازل کنار هم، می‌توانید مدل کوچکی از آن دایناسور را بسازید.
 3. ماکت‌های آبزیان و مکان‌ها:
  • ماکت‌های زیبا از آبزیان، حشرات، و ساختمان‌های مشهور مانند برج میلاد، برج ایفل، تاج محل و غیره که می‌توانند به عنوان دکوراسیون یا هدیه مناسب باشند.
 4. مگنت‌ها یا اشیای آهنربایی:
  • مگنت‌ها یا اشیای آهنربایی با تصاویر مختلف از ماهیان و موجودات دریایی، که مناسب برای قرار گیری بر روی سطوح فلزی می‌باشند.
 5. تی‌شرت‌ها با تصاویر موجودات دریا:
  • تی‌شرت‌هایی با تصاویر چاپ شده از موجودات زیرآبی که به عنوان یک لباس یا هدیه جالب می‌توانند استفاده شوند.
 6. لیوان‌های سه‌بعدی:
  • لیوان‌هایی با تصاویر سه‌بعدی از ماهیان و موجودات دریایی که با دیدن این تصاویر، تجربهٔ جذابی از حیات زیرآبی را فراهم می‌کنند.

اکواریوم اصفهان

امکانات اکواریوم اصفهان

تاچ آکواریوم:

 • آکواریوم‌های مجهز به فناوری تاچ که امکان تعامل بیشتر با بازدیدکنندگان را فراهم می‌کنند.

 فروشگاه هدایای آکواریوم اصفهان:

 • مکانی برای خرید اقلام زینتی، هدایای حیات زیرآبی، و محصولات مرتبط با آکواریوم.

کافه و رستوران:

 • مکانی برای استراحت، نوشیدنی و خوراکی در داخل محیط آکواریوم.

فضاهای آموزشی:

 • نمایشگاه‌ها و غرفه‌های آموزشی در زمینه‌های مختلف حفاظت از محیط زیست و زندگی زیرآبی.

پارکینگ و خدمات مرتبط:

 • امکانات پارکینگ راحت برای بازدیدکنندگان

دیدنی‌های اطراف آکواریوم اصفهان

 1. باغ پرندگان آدرس: اصفهان، پارک جنگلی ناژوان
 2. باغ موزه پروانه‌های اصفهان آدرس: اصفهان، پارک جنگلی ناژوان
 3. پارک جنگلی ناژوان

هزینه بازدید از آکواریوم اصفهان چقدر است

 برای کودکان زیر پنج سال، رایگان، برای بزرگسالان ۶۱,۵۰۰ تومان و برای گردشگران خارجی ۱۴۰,۰۰۰ تومان ادرساصفهان، خیابان الفت، پارک ناژوان

 نتیجه

اکواریوم اصفهان یک مرکز تفریحی و آموزشی برای علاقه‌مندان به جهان حیات زیرآبی است. این اکواریوم با امکانات متنوع و منحصر به فرد خود، بازدیدکنندگان را به سفری جذاب به دنیای زیرآبی دعوت می‌کند.

Telegram
WhatsApp
Twitter
Email

دیدگاهتان را بنویسید