جنگل تیلاکنار

جنگل تیلاکنار، یکی از جنگلهای محبوب شمال کشور

اطلاعاتی که شما در این نوشته کسب میکنید :

در این مقاله از معرفی جاهای دیدنی متل قو تصمیم گرفتیم تا شما را با یکی از جاذبه های زیبا و طبیعی این شهر بنام جنگل تیلاکنار آشنا کنیم. پس اگر به شمال کشور و استان مازندران سفر کرده اید بد نیست سری به این جنگل بی نظیر و زیبا بزنید.

متل قو که چند سالی است به سلمان‌شهر تغییر نام داده، یکی از جذاب‌ترین مقاصد گردشگری مازندران است. این شهر در طول تاریخ نام‌های زیادی به خود دیده است، اما امروزه بیشتر مردم آن را با نام «متل قو» می‌شناسند. علت این تغییر نام را در ادامه متن خواهید خواند. جاذبه‌های گردشگری متل قو به گونه‌ای است که این شهر در روزهای تعطیل با افزایش جمعیت ۲۰ برابری مواجه می‌شود!

متل قو کجاست؟

متل قو (سلمانشهر)، در شهرستان عباس‌آباد استان مازندران و در حاشیه دریای خزر واقع شده است. این شهر ساحلی دارای جنگل، دریا، غار و آب و هوای پاکیزه‌ای است که تمامی آنچه از یک سفر به شمال انتظار دارید را برآورده می‌کند. جمعیت سلما‌‌ن‌شهر حدود ۱۴ هزار نفر است و در ایام تعطیل تا ۲۰۰ هزار نفر را در خود جای می‌دهد. با وجود تغییر نام رسمی این شهر به سلمانشهر، مردم محلی و گردشگران همچنان از نام متل قو استفاده می‌کنند. این شهر پیش‌تر با نام “ساقی کلایه” شناخته می‌شد.

متل قو از شمال به دریای خزر، از شرق به شهر کلارآباد، از غرب به شهر عباس‌آباد و از جنوب به رشته کوه‌های البرز متصل است و مساحتی بیش از ۷۵۰ هکتار دارد. این شهر ساحلی همچون قویی زیبا و سفید در میان آبی دریا می‌درخشد. متل قو با حدود ۱۴ هزار نفر جمعیت، در فضایی سرسبز و زیبا واقع شده که از هر سو به مناظر طبیعی دیدنی احاطه شده است. این شهر، یکی از جذاب‌ترین مقاصد گردشگری مازندران محسوب می‌شود و با ترکیبی از ساحل زیبا، جنگل‌های انبوه و هوای پاک، یک مقصد ایده‌آل برای سفرهای تفریحی به شمال ایران است.(آدرس روی نقشه)

  • آدرس:مازندران، شهرستان عباس‌آباد، ۸ کیلومتری شرق عباس‌آباد و ۵ کیلومتری غرب کلارآباد

جنگل تیلاکنار

مسیر دسترسی به متل قو(جاهای دیدنی متل قو باید که حتما باید دید)

  • از جاده چالوس: این مسیر از زیباترین جاده‌های شمال ایران محسوب می‌شود. پس از رسیدن به جاده چالوس، می‌توانید از مسیر جاده ساحلی سیاهکلرود – مازندران، به سمت عباس‌آباد و سپس به سلمان شهر بروید.
  • از جاده هراز: در این مسیر، شما ابتدا به سمت محمودآباد می‌روید و سپس به چالوس می‌رسیدید. از آنجا، به‌سمتشهر متل قو می‌توانید حرکت کنید. در این مسیر نیز سلمان‌ شهر در مسیر ارتباطی چالوس به تنکابن و رامسر قرار دارد.
  • از اتوبان قزوین – رشت: این مسیر از اتوبان‌های مهم شمال ایران است. از طریق این مسیر، از شهر‌هایی چون رشت، لاهیجان، رامسر، شهسوار و در نهایت سلمان شهر یا متل قو عبور خواهید کرد.

هر یک از این مسیرها از طریق مناظر طبیعی زیبا و مناطق جذاب شمال ایران می‌گذرند که سفر را برای شما لذت بخش می‌کنند. انتخاب مسیری که بهترین امکانات و شرایط را برای سفرتان فراهم کند، بستگی به عواملی نظیر ترافیک، فصل سفر و ترجیحات شما دارد.

جنگل تیلاکنار کجاست ؟

جنگل تیلاکنار یکی از جاذبه‌های گردشگری متل قو است که در نزدیکی روستای تیلاکنار قرار دارد. «تیلا» در زبان محلی به معنای «چنگک» یا چوب بلندی است که از آن برای چیدن انار و گردو استفاده می‌کنند. البته «تیلا» معنی دیگری هم دارد، «شاد و مدرن». یکی از جذابیت‌های جنگل تیلاکنار، نزدیکی آن به ساحل دریای خزر است. پس هر وقت حسابی از دیدن جنگل سیر شدید، که بعید می‌دانم، به سمت ساحل بروید تا نسیم خنک دریا روی صورتتان دستی بکشد. وقتی جنگل را مه گرفت، دوباره به میان درخت‌ها بروید و برای خودتان آتشی روشن کنید. چای لاهیجان را دم کنید، بویش با بوی آتش درمی‌آمیزد و مستتان می‌کند. چای ذغالی فقط در جنگل با آن هوای مه‌گرفته و بارانی می‌چسبد.

بنابراین، اگر به دنبال مکانی برای آرامش و استراحت در دل طبیعت هستید، جنگل تیلاکنار یکی از بهترین انتخاب‌ها خواهد بود. این جنگل بکر با مناظر طبیعی خیره‌کننده و آب‌وهوای دلپذیر، محیطی ایده‌آل برای تجربه لحظاتی به‌یادماندنی و دل‌انگیز در دل طبیعت است.(آدرس روی نقشه)

  • آدرس: استان مازندران، شهرستان عباس‌آباد، سلمان شهر (متل قو)، روستای تیلاکنار، جنگل تیلاکنار

جنگل تیلاکنار

Telegram
WhatsApp
Twitter
Email

دیدگاهتان را بنویسید