سعدیه

سعدیه | آرامگاه شاعر بزرگ سعدی‌ شیرازی

سعدیه یکی از مهم‌ترین مکان‌ها در شهر زیبا‌ی شیراز به شمار می‌رود؛ چراکه آرامگاه شاعر بزرگ سعدی‌ شیرازی در آنجا واقع شده و به همین دلیل گردشگران بسیاری را به خود جذب کرده است. امروزه تمامی افراد با نام سعدیه آشنا هستند و همین موضوع سبب گردیده که توریست‌های خارجی و داخلی برای بازدید از این مکان دیدنی به شیراز سفر کنند. در واقع سعدیه یک بنایی با معماری‌های قدیمی و یک باغ بی‌نظیر است که آرامش خاصی را به افراد مراجعه‌کننده هدیه می‌دهد. طراحی و ساخت این مکان دیدنی توسط فردی به نام فروغی در سال۱۳۳۰ انجام شد؛ چراکه او علاقه بسیاری به فرهنگ و تاریخ گذشته ایران داشت و به همین دلیل به ساخت سعدیه پرداخت.

سعدیه

سعدیه آرامگاه سعدی شیرازی

سعدیه در واقع همان آرامگاه شاعر بزرگ، سعدی شیرازی است که امروزه به یکی از جاهای دیدنی شیراز بدل شده و دیدگان را خیره می‌کند. این مکان در گذشته محلی برای عبادت و خانقاه یاران سعدی بوده و امروزه علاوه‌بر قبر شاعر نامدار، قبر بسیاری از یاران او نیز در آن قرار دارد. سعدیه به‌دلیل این‌که مقبره یک شاعر بزرگ بوده با معماری هرچه زیباتر طراحی و ساخته شده است تا افرادی که به آن مراجعه می‌کنند، از بودن در این مکان لذت ببرند. این مکان علاوه‌بر مقبره‌ سعدی و یارانش، شامل بخش‌های مختلفی می‌شود که زیبایی آن را دوچندان ساخته‌اند و فضایی عالی برای مراجعه‌کنندگان ایجاد کرده‌اند تا به خاطره‌سازی بپردازند.

ساختار عمارت زیبای سعدیه

این مکان دیدنی در شیراز از بخش‌های متفاوتی تشکیل شده که افراد می‌توانند علاوه‌بر آرامگاه سعدی به دیگر بخش‌های آن نیز مراجعه نمایند و از آن‌ها دیدن نمایند. در سعدیه باغی زیبا و بزرگ وجود دارد که در هنگام شب با استفاده از چراغ‌های بزرگ به یک محل بسیار فوق‌العاده تبدیل می‌شود. در هنگام ورود به این محل، اولین بخشی که پیش‌روی شما قرار می‌گیرد، سنگ قبر شاعر بزرگ سعدی است که در مرکز این عمارت بی‌نظیر به صورت هشت ضلعی واقع شده ‌است. سقف آرامگاه با استفاده از کاشی‌هایی فیروزه‌ای تکمیل گردیده و نمایی عالی را به این مقبره می‌دهد.

شما در هنگام ورود به این مکان زیبا و دلنشین با اشعاری از گلستان و بوستان، بدایع، قصاید و کتیبه‌های مختلف مواجه می‌شوید که توسط افرادی مانند ابراهیم بوذری بر روی کاشی‌ها حکاکی شده‌اند؛ حتی متنی که روی مقبره شیخ سعدی قرار دارد که توسط فردی به نام علی اصغر حکمت نصب شده تا فضا را دلربا سازد. این مکان دارای یک زیرزمین نیز است که افراد می‌توانند برای استراحت و نوشیدن چای به آنجا مراجعه نمایند. برخی از افراد اهل مطالعه هستند و به همین دلیل می‌توانند به ساختمان‌هایی که در کنار حوضچه قرار گرفته‌اند یا به کتابخانه عمومی و دفتر مجموعه مراجعه کرده و دقایقی را به مطالعه در مرکز شعر و ادب بپردازند.

سعدیه

سعدیه از چه بخش هایی تشکیل شده است؟

امروزه شهر شیراز جاذبه‌های دیدنی و گردشگری بسیاری را در خود جای داده و سعدیه نیز به این دلیل که آرامگاه شیخ سعدی بزرگ در آن قرار داشته، به یکی از این جاذبه‌های دیدنی تبدیل شده است. سعدیه از بخش‌های بسیاری تشکیل شده که برخی از آن‌ها به شرح زیر هستند.

  1. آرامگاه شیخ سعدی

یکی از بخش‌هایی که سبب گردیده تا سعدیه به این جایگاه ویژه در بین افراد علاقه‌مند به حوزه ادب فارسی دست یابد، آرمگاه سعدی است هرساله که افراد بسیاری برای بازدید از آن به شهر زیبای شیراز سفر می‌کنند. مقبره سعدی دارای رواقی بلند و ایوانی هشت ستونه به شکل L بوده که یک اتاق دیگر در انتهای رواق قرار دارد و که محل دفن شاعر بزرگ سعدی در همان نقطه است. در بلندی این عمارت بی‌نظیر یک گنبد فیروزه‌ای قرار گرفته که نمایی منحصربه‌فرد و مسجد مانندی را به دیدگان مراجعه‌کنندگان هدیه می‌دهد.

  1. حوض ماهی یا همان حوض سکه

زیرزمینی در سعدیه وجود دارد که در سمت چپ مقبره سعدی واقع شده و برای این‌که داخل آن را مشاهده کنید باید در حدود ۲۸ پله را به سمت پایین طی کنید؛ در واقع درون ساختمان یک حوضی به چشم می‌خورد که به عنوان حوض ماهی یا حوض سکه شناخته می‌شود. افرادی که در شیراز زندگی می‌کنند طبق رسم و رسوم دیرینه خود در چهارشنبه سوری‌ها، بدن خود را با آب این حوضچه‌ها شست‌وشو می‌دهند؛ اما در گذشته از انجام این کار جلوگیری می‌کردند.

برخی از افراد نیز بر این باورند که اگر بدن خود را با این آب شست‌وشو دهند از تمامی بیماری‌ها رهایی می‌یابند و حاجات آن‌ها برآورده می‌شود؛ اما تمامی این‌ها باورهای خرافی افراد است و هیچ‌گونه دلیل علمی برای آن وجود ندارد. برخی از گردشگران نیز هستند که با سکه انداختن درون آب حوض به‌دنبال برآورده کردن حاجات خود هستند و به همین دلیل به آن حوض سکه نیز گفته می‌شود.

  1. قنات درون سعدیه

قناتی به عمق ده متر در زیر آرامگاه سعدی قرار دارد و به آن قنات سعدیه گفته می‌شود. آب این قنات مستقیم به آب حوض سکه می‌ریزد و افرادی که در گذشته در این محل می‌زیستند، آب این قنات و حوض را برای رها شدن از گرفتاری‌ها و رفع بیماری‌ها می‌دانستند؛ حتی برخی از آن‌ها از این آب‌ها برای محصولاتی مانند گندم، جو و… استفاده می‌کردند تا در هنگام برداشت برکت بیشتری داشته باشند.

  1. آرامگاه شوریده شیرازی

در سعدیه علاوه‌بر آرامگاه سعدی، آرامگاه‌ شاعر‌ان دیگری نیز قرار دارد که افراد در هنگام سفر به شیراز می‌توانند از تمامی ‌آن‌ها بازدید نمایند. قبر شاعر بزرگ، محمد تقی نصیرالملک که به آن شوریده شیرازی نیز می‌گویند در نزدیکی مقبره سعدی واقع شده و حتی بر سر در آن اتاق، کاشی‌هایی با رنگ فیروزه‌ای قرار داده‌اند و برخی از اشعار این شاعر بزرگ را روی آن نصب کرده‌اند.

  1. کتیبه‌های درون آرامگاه

هشت ضلعی که درون آرامگاه سعدی وجود دارد با کاشی‌هایی به رنگ فیروزه‌ای و آبی و همچنین کاشی‌های هفت رنگ طراحی گردیده و روی چهار ضلع آن اشعاری از سعدی بزرگ و همچنین شاعر‌های دیگر حکاکی شده‌اند. اشعاری که روی ‌آن‌ها نصب شده‌اند شامل گلستان، بوستان، بدایع و طیبات و… می‌شوند.

  1. بخش‌های دیگر

شما به هر مکان دیدنی که سفر کنید علاوه‌بر بخش‌های جالب و دیدنی که به بازدید از آن‌ها می‌پردازید، به‌دنبال مکان‌هایی مانند بوفه، رستوران، محل‌ استراحت و… هستید که سعدیه شیراز نیز علاوه‌بر مکان‌های دیدنی و گردشگری، از بخش‌های دیگری نیز برخوردار است. شما می‌توانید در هنگام بازدید از سعدیه برای استراحت از تخت‌هایی که در کنار آرامگاه سعدی قرار گرفته‌اند، استفاده کنید یا برای خریدن سوغاتی به غرفه‌هایی که در آن‌ها محصولات فرهنگی و صنایع‌ دستی شیراز به فروش می‌رسند، سری بزنید.

سخن پایانی

سعدیه در واقع مکانی زیبا و گردشگری است که در شمال شرق شهر شیراز و در دامنه کوه قرار دارد. در سعدیه باغی سرسبز از درختان بلندی از سرو وجود دارد که در هنگام شب، نمایی فوق‌العاده را در داخل آن به نمایش می‌گذارد. اکثر افرادی که به شیراز مسافرت می‌کنند مقصد اصلی آنها برای بازدید از آرامگاه سعدی و این نمای دلنشین است که به آنها آرامش خاصی می‌دهد. این مکان علاوه‌بر وجود شاعر بزرگ، از معماری بسیار قدیمی مانند حوض ماهی، قنات، حکاکی کتیبه‌ها و… ساخته شده که همه این‌ها سبب می‌گردد تا افراد بسیاری برای بازدید به سعدیه مراجعه نمایند.

دیدگاهتان را بنویسید