اُرتکند مشهد

اُرتکند مشهد | معروف به بهشت گمشده

اطلاعاتی که شما در این نوشته کسب میکنید :

منطقه اُرتکند در ۱۲۰ کیلومتری کلان شهر مشهد قرار دارد. در دروازه‌ی ورودی این تفرجگاه زیبا نام بهشت گمشده به چشم می‌خورد که به نوعی لقب اُرتکند است. اُرتکند یک منطقه‌ی ییلاقی بسیار مفرح برای گشت و گذار بوده که از توابع شهر کلات نادری است. جالب است بدانید این منطقه کاملاً حفاظت شده و دارای آبشارها،‌ غارها و طبیعت کوهستانی منحصر به فردی است که هر ناظری را به وجد می‌آورد. اگرچه آب و هوای اُرتکند سرد و خشک است، اما بهار و تابستان این منطقه بی نظیر است. بهشت گمشده بی شک یکی از پاکیزه‌ترین مناطق تفریحی حفاظت شده در ایران و جاهای دیدنی اطراف مشهد محسوب می‌شود.

اُرتکند مشهد

روستای اُرتکند کجاست؟

این روستا در ۴۰ کیلومتری شهرستان کلات استان خراسان رضوی قرار دارد. اُرتکند در شمال شرق شهر معنوی مشهد واقع است. طبیعت این روستا نیز مانند طبیعت بقیه‌ی شهرهای استان خراسان رضوی کوهستانی و پوشیده از درخت‌های توت، اقاقیا و کاج است. اُرتکند با شهرهای درگز و سرخس استان خراسان رضوی همسایه است.

معرفی اُرتکند

شهرستان کلات در استان خراسان رضوی با آب و هوایی کوهستانی و بسیار پاک قرار دارد. در نزدیکی کلات ییلاقی زیبا به نام اُرتکند مکانی بکر برای غرق شدن در طبیعت است. اُرتکند یک کلکسیون تمام عیار از طبیعت بی جان بوده و در ۱۱۰  کیلومتری مشهد قرار گرفته است. فرقی نمی‌کند عاشق صدای آرام آب باشید یا طرفدار طبیعت کوهستانی و غارهای تاریک و رعب‌ آور ؛ یا شاید هم دوستدار درختان سر به فلک کشیده‌ی کاج و افرا باشید؛ چراکه اُرتکند همه‌ی این جذابیت‌ها را یک جا در خود جای داده است. این مکان به دلیل آب و هوای خنک در فصل بهار و تابستان بسیاری از مردم بخصوص مردمان ساکن نقاط گرمسیر کشور مانند خوزستان،‌ ایلام، سیستان و بلوچستان و هرمزگان را به سمت خود جذب می‌کند. جالب است بدانید این منطقه حفاظت شده است. همچنین برای نظافت آن تمهیدات بسیار جالبی انجام می‌شود و از نظر پاکیزگی و هوای پاک بسیار مطلوب است.

مسیر رسیدن به اُرتکند

جالب است بدانید که اُرتکند حدود ۱۴۸۰ متر از سطح دریا ارتفاع دارد . اگر در مشهد اقامت دارید برای رسیدن به این بهشت گمشده، باید به سمت شهر کلات در شمال شرق بروید. پس از رسیدن به کلات در ۴۰ کیلومتری باقی مانده به آن با وارد شدن به مسیر فرعی و طی کردن ۱۵ کیلومتری به سر رود می‌رسید. سر رود نیز روستایی قرار دارد که دیدنی‌های آن خالی از لطف نیست. شما می‌توانید از کوه‌های تک خانه و رودخانه‌های زیبای آن دیدن کنید. اکنون فقط ۵ کیلومتر با اُرتکند فاصله دارید. می‌توانید این مسیر را که جاده‌ای خاکی دارد پیاده روی کرده و از طبیعت بکر روستایی آن نیز مستفیض شوید.

اُرتکند مشهد

زیبایی‌های منطقه‌ی اُرتکند مشهد

بی دلیل نیست که به اُرتکند لقب بهشت گمشده را اطلاق کرده اند. این مکان شگفت انگیز دارای طبیعت منحصر به فرد و متنوعی است. همچنین به دلیل توریستی بودن اُرتکند در این مکان تفرجگاه‌های بسیار زیبا، قهوه خانه، رستوران، چادرهای ضد آب، سرویس بهداشتی و سوئیت‌هایی برای رفاه حال مسافران وجود دارد.

آبشار اُرتکند

منطقه‌ی بهشت گمشده اُرتکند دارای پستی‌ها و بلندی‌های بسیاری است. برخی از مکان‌ها در قعر دره‌ و برخی بر فراز کوه‌های بلند واقع اند که از هر نظر برای تماشاگران بسیار مفرح است. در این منطقه ۲ آبشار وجود دارد. یک آبشار که در یک غاری قرار دارد که از ۳ طرف با صخره‌هایی تنومند احاطه شده است. این آبشار حدود ۱۰ متر ارتفاع دارد و با قرار گرفتن در تونل غار می‌توان به خوبی هم از دیدن آن و هم از خنکای آب آن بهره برد.

آبشار دیگر آن که بیش از ۳۰ متر ارتفاع دارد و در کنار آن نیز نردبانی برای بالای آبشار وجود دارد. این آبشار برخلاف آبشار اول در نقطه‌ی مرتفع قرار گرفته است. بسیاری از افراد با بالا رفتن از راه رول کوبی شده و رسیدن به بالای آبشار لذت دیدن مناظر اطراف را نیز به دست می‌آورند. همچنین در این مکان زیبا می‌توان عکاسی کرد و قاب‌های زیبایی را نیز به یادگار گذاشت.

اُرتکند مشهد

طبیعت اُرتکند

آنچه در طبیعت زیبای اُرتکند به چشم می‌خورد درختان سر سبز و سر به فلک کشیده‌ی آن است. همچنین وجود صخره‌هایی که به دلیل برخورد با آب زیستگاه مناسبی برای زیستن خزه‌ها را به وجود آورده را نیز می‌توان در این مکان جذاب دید؛ اما علاوه بر سر سبز بودن و آبشارهای پویا؛ غارهایی با تونل‌های بیش از ۱۰ متر این منطقه را بسیار منحصر به فرد می‌کند. ویژگی جالب این غارها این است که به طور کامل سر پوشیده نیستند و در مکان‌هایی روزنه‌هایی به محیط بیرون وجود دارد و تلالو نور خورشید را از میان صخره‌ها می‌توان تماشا کرد.

قدم زدن در آب‌های روان که از آبشارها به پایین می‌ریزند و لذت حس کردن خنکای آب خاطره‌ای بیاد ماندنی را برای بسیاری از افراد به ارمغان می‌اورد.

کوه‌های اُرتکند

شهرستان کلات با کوه‌هایی محاصره شده و این کوه‌ها نقش بسزایی در سرمای هوا و ایجاد بارش‌های سالیانه دارند. وقتی که ابرها در میان این کوه‌ها گرفتار می‌شوند؛ اتفاقی که رخ می‌دهد، بارش باران است. کوه‌های اُرتکند را می‌توان از زیباترین کوه‌ها دانست؛ چرا که به سبب بارش باران و ریزش آب‌های روان از آن‌ها رودها و رودخانه‌هایی را در این منطقه به وجود می‌آورند. همچنین از بلندای این کوه‌های سر سبز آبشارهایی به پایین می‌ریزند که زیبایی‌های این مکان را مضاعف می‌کنند.

چشمه سلطان محمود

این رودخانه از به هم پیوستن رودهای کوچکی که از آبشار منشعب می‌شوند ایجاد شده است. رودخانه‌ی کوهستانی ارتکلند در میان بلندی‌های کوهستان زیبایی حیرت آوری را برای مخاطبان فراهم می‌کند.

بهترین زمان سفر به اُرتکند

اُرتکند دارای آب و هوایی سرد و کوهستانی بوده و زمستان‌های بسیار سردی دارد. سرمای زمستان باعث یخ زدگی آبشار‌های این منطقه نیز می‌شود. بنابرین بهترین زمان برای بازدید از این مکان فرح بخش را می‌توان فصل بهار و تابستان عنوان کرد. در این فصل‌ها نیز آب و هوای این منطقه در هنگام شب سرد است و برای اقامت در آن باید از تجهیزات کامل مانند پتو، لباس‌ و کفش‌های گرم استفاده کرد. همچنین به دلیل کوهستانی بودن به همراه داشتن تجهیزات کوه نوردی مانند کیسه خواب، چادر مسافرتی، عصا و کفش کوه نوردی نیز اهمیت بسزایی دارد.

هزینه‌ی ورودی اُرتکند چقدر است؟

جالب است برای ورود به این منطقه‌ی حفاظت شده روش جالبی تعبیه شده است. قبل از ورود شما با دریافت کیسه پلاستیکی و پرداخت هزینه ورودی وارد منطقه حفاظت شده اُرتکند می‌شوید. بعد از بازدید و تماشای طبیعت بی نظیر آن می بایست کیسه‌ی پلاستیکی را که دارای پسماند است را به دروازه‌ی ورودی تحویل دهید. در این صورت هزینه‌ی ورودی به شما بازگردانده خواهد شد. همین ایده‌ی جالب با استقبال بی نظیر گردشگران روبرو شده و اُرتکند را به یکی از پاک‌ترین مناطق حفاظت شده در ایران تبدیل کرده است.

نکات مفید برای سفر به اُرتکند

  • مسیر اُرتکند دارای جاده‌ی آسفالت نیست؛ پس لازم است خودروی خود را در روستا پارک کنید و با پیاده روی خود را به آبشارهای اُرتکند برسانید.
  • لازم است بدانید این منطقه بیش از هزار متر از سطح دریا فاصله دارد. در این مکان غلظت اکسیژن نیز پایین است و برای افرادی که ناراحتی‌های تنفسی و قلبی دارند ممکن است مناسب نباشد.
  • ورود به این منطقه با توجه به کوهستانی بودن آن نیازمند داشتن تجهیزات کامل کوهنوردی از قبیل چادر، عصا،‌جعبه کمک‌های اولیه،‌ پتو و فلاسک است.
  • این منطقه زمستان‌های بسیار سردی دارد و مناسب برای گشت و گذار نیست. همچنین در زمستان مسیر ورود به این مکان به دلیل آسفالت نبود ممکن است گل آلود باشد.
  • کسانی که تمایل دارند به بالای‌ آبشار راه پیدا کنند باید تا حدودی با اصول صخره نوردی و کوه نوردی آشنایی داشته باشند.

سخن پایانی

انسان ذاتاً دارای سرشت طبیعت دوستی و طبیعت گردی است. تماشا کردن مکان های مختلف طبیعت بکر و دست نخورده باعث ایجاد حس آرامش می‌شود. تماشای آبشارهای کوهستانی و چشمه‌هایی که در غارهای اُرتکند واقع شده اند، خاطره‌ای فراموش نشدنی را برای بازدید کنندگان ایجاد می‌کند. البته قبل از هر چیز برای ورود به مناطقی مانند اُرتکند لازم است اصول حفاظت از محیط پاکیزه زیستی را بشناسیم و تا حد ممکن آن‌ها را رعایت کنیم.

Telegram
WhatsApp
Twitter
Email

دیدگاهتان را بنویسید