جزیره هندورابی

جزیره هندورابی | یکی از مناطق بکر در اطراف کیش

اطلاعتی که شما در این نوشته کسب میکنید :

 بسیاری از مسافرانی که به سمت جنوب ایران و منطقه خلیج‌ فارس می‌روند، عمدتاً به دلیل امکانات رفاهی و تفریحی فراوان در این جزایر، اغلب مقاصدی مانند جزیره کیش یا قشم را انتخاب می‌کنند. بااین‌حال اگر به دنبال اقامتی آرام و دور از شلوغی هستید، بهتر است جزیره هندورابی را در نظر بگیرید که در فاصله کمی از کیش قرار دارد.

جزیره هندورابی در کجا قرار دارد؟

جزیره هندورابی بخشی از منطقه کیش در استان هرمزگان، دارای وسعت نسبتاً کوچک و زیبایی طبیعی دست‌نخورده همراه با میراث تاریخی جذاب است. پس از گذشت سال‌ها این جزیره در قلب خلیج‌فارس همچنان بکر باقی‌مانده و توجه قابل‌توجهی را از سوی کسانی که به دنبال تجربه‌ای منحصربه‌فرد از سفر هستند به خود جلب کرده است. جزیره هندورابی در فاصله تقریبی ۲۸ کیلومتری از جزیره کیش، گوهری پنهان و دیدنی در خلیج‌فارس است.

جزیره هندورابی

معنی پشت نام “هندورابی”

سوابق تاریخی دو دلیل اصلی برای نام جزیره هندورابی ارائه می‌دهند. در این اسناد از جزیره با نام «آبرون» یاد شده است. بااین‌حال کاشفان هلندی در سال ۱۶۴۵ نام آن را به “هورن” تغییر دادند. با گذشت زمان و در گویش محلی، این نام ممکن است به “هندورابی” تبدیل شده باشد. علاوه بر این افسانه‌ای قدیمی داستان دو عاشق به نام‌های هند و ربی را روایت می‌کند که سفرشان به این جزیره به شهرت نام آن کمک کرده است.

تاریخ هندورابی

جدول زمانی دقیق سکونت انسان در جزیره هندورابی و دلایل مهاجرت آنها به این جزیره نامشخص است. بااین‌وجود مورخان پیشنهاد می‌گویند که در دوران استعمار پرتغالی‌ها در جنوب ایران، از سال ۱۵۰۲ تا ۱۶۴۸ میلادی، هندورابی به یک پاسگاه نظامی و تجاری مهم تبدیل شد. امروزه هنوز بقایای سازه‌های پرتغالی را می‌توان در نقاط مختلف جزیره مشاهده کرد. در طول جنگ جهانی اول جوامع مهاجر هندورابی را خانه خود کردند و از طریق ماهیگیری و دامپروری زندگی خود را تأمین کردند. ویرانه‌های روستاهای الدورات و الصراه یادآور ملموس این جوامع مهاجر است.

مسیرهای دسترسی به جزیره هندورابی

برای رسیدن به جزیره هندورابی راحت‌ترین و در دسترس ترین مسیر سفر دریایی است. چندین نقطه در کشور مسیرهایی را برای سفر به جزیره هندورابی ارائه می‌دهند. نزدیک‌ترین مسیر از بندر چیرویه بوده که در عرض ۲۰ دقیقه می‌توانید به هندورابی برسید. از طرف دیگر می‌توانید از بندر لنگه و لاوان سفری با قایق داشته باشید، اگرچه در این مسیر مسافت بیشتری را طی می‌کنید. علاوه بر این در کیش بلیت کشتی به جزیره هندورابی به‌راحتی در دسترس است.

اکوسیستم هندورابی

آب‌های اطراف جزیره هندورابی خانه صخره‌های مرجانی متعددی است؛ در نتیجه یک اکوسیستم زیر آبی فراوان در اینجا رشد کرده و گونه‌های دریایی مختلفی از جمله جراح ماهی، طوطی ماهی، تک‌شاخ، ماهی پیکاسو، کفال و دم زرد را جذب خود می‌کند. علاوه بر این در اواخر زمستان و اوایل تابستان، لاک‌پشت‌ها برای لانه‌سازی از سواحل هندورابی استفاده کرده و صحنه‌های خیره‌کننده و مسحورکننده‌ای را خلق می‌کنند. قابل‌ذکر است که پرندگانی مانند شاهین و عقاب نیز در این جزیره قابل‌مشاهده هستند.

جزیره هندورابی

جنبه‌های جذاب جزیره هندورابی

زیبایی طبیعی و غنی جزیره هندورابی آن را به یک سوژه عالی برای عکاسی تبدیل کرده است. حتماً دوربین خود را همراه داشته باشید تا از مناظر خیره‌کننده جزیره عکس بگیرید. علاوه بر این، در طول فصل مناسب، شاهد لانه‌سازی لاک‌پشت‌ها در سواحل هندورابی خواهید بود که تجربه‌ای فریبنده است. جزیره هندورابی دارای مجموعه‌ای متنوع از جاذبه‌های طبیعی و تاریخی بوده که هر کدام با جذابیت منحصربه‌فرد خود توجه بازدیدکنندگان را به خود جلب می‌کنند. از جمله مکان‌های قابل‌توجه برای کاوش و گشت‌وگذار در جزیره هندورابی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

روستای هندورابی

 روستای هندورابی در داخل جزیره هندورابی واقع شده و جمعیتی عمدتاً عرب‌زبان در آن زندگی می‌کنند. بااین‌حال برخی از ساکنان به زبان فارسی مسلط هستند و در صورت نیاز می‌توانند شما را راهنمایی کنند. ظاهر روستا سنتی است. در واقع در اینجا خانه‌هایی از مرجان، سنگ و گچ ساخته شده‌ و نمای سفید متمایزی به اینجا بخشیده است. در نزدیکی دهکده هندورابی شما می‌توانید دو روستای تاریخی به نام‌های «الدورات» و «الصراه» را نیز مشاهده کنید که زمانی به‌عنوان دژهای پرتغالی در زمان‌های قدیم کاربرد داشتند.

قبرستان هندورابی

در مجاورت روستاهای تاریخی «الدورات» و «الصراه»، یک گورستان باستانی را کشف خواهید کرد. این گورستان نه‌تنها بقایای جزایر ایرانی را در بر می‌گیرد، بلکه محل استراحت افراد پرتغالی را نیز در خود جای‌داده است که نام آن را «قبرستان پرتغالی‌ها» گذاشته‌اند. درحالی‌که قبرها فاقد کتیبه هستند، جنسیت متوفی را می‌توان از روی سنگ قبرها تشخیص داد؛ چراکه روی قبر مردان یک سنگ و بر روی قبرهای زنان دو سنگ قرار دارد.

مسجد هندورابی

مسجد کوچک و درعین‌حال نفیس هندورابی یک ویژگی معماری قابل‌توجه است. طراحی سنتی مسجد با مصالحی مانند گل و سیمان ساخته شده است و با سبک کلی معماری جزیره هماهنگ است. اگرچه این مسجد ممکن است بزرگ نباشد، اما به‌عنوان محل عبادت ساکنان جزیره خدمت می‌کند.

مخزن هندورابی

مخزن هندورابی آب باران را جمع‌آوری می‌کند که ساکنان محلی از آن برای مصرف شخصی خود استفاده می‌کنند. این مخزن دارای اهمیت فوق‌العاده‌ای بوده و به‌عنوان مکمل چاه‌های آب شیرین جزیره عمل می‌کند و در زمان کمبود آب بسیار کارآمد است.

سواحل هندورابی

بی شک سواحل بکر و آرام جزیره هندورابی از برجسته‌ترین جاذبه‌های آن است. این سواحل زیبا حس بی‌نظیری از آرامش را ارائه داده و محیطی ایده‌آل برای ورزش‌های آبی و شنا در آب‌های شفاف خلیج‌فارس فراهم می‌کنند. شن‌های نرم و در برخی مناطق صخره‌های مرجانی زیر آب، تجربه ساحلی خیره‌کننده‌ای را ایجاد می‌کنند. عمق آب در قسمت‌های شمالی جزیره از پنج تا هشت متر است، اما در سواحل شرقی و جنوبی از هشت متر شروع می‌شود و در نقاط خاصی تا ۱۸ متر نیز می‌رسد.

سازه‌های سنگی حکاکی شده در دریا

بخش‌های مختلف جزیره هندورابی دارای صخره‌های خیره‌کننده‌ای هستند که از دریا بیرون زده‌اند. این صخره‌ها محیطی جذاب و معمایی ایجاد کرده‌ که ارزش کاوش و دیدن را دارند. علاوه بر این فرسایش ناشی از برخورد دریا بر این صخره‌ها منجر به تشکیل غارهای دریایی کوچک و بزرگ در امتداد خط ساحلی شده است که بر جذابیت جزیره افزوده است.

بهترین زمان برای سفر به جزیره هندورابی چه زمانی است؟

زمان ایده‌آل برای لذت بردن از جاذبه‌های جزیره هندورابی در آب‌وهوای خوب و راحت، از اواخر پاییز تا زمستان و معمولاً از مهر تا فروردین‌ماه است. نزدیکی هندورابی به خط استوا به این معنی است که در بیشتر طول سال شرایط گرم و اغلب مرطوب را تجربه می‌کند که ممکن است به مذاق همه خوش نیاید. بااین‌حال در طول ماه‌های پاییز و زمستان، گرما و رطوبت کاهش می‌یابد و زمان بسیار خوبی برای بازدید از این جزیره جذاب است.

جزیره هندورابی

تفریحات جزیره هندورابی

برای فعالیت‌ها و اوقات فراغت مختلف در جزیره هندورابی، بهتر است از کلوپ تفریحات آبی جزیره دیدن کنید. باشگاه تفریحات آبی در جزیره هندورابی مجموعه‌ای از امکانات رفاهی را ارائه می‌دهد که می‌تواند اوقات فراغت شما را در اینجا لذت‌بخش کند. در باشگاه تفریحات آبی جزیره هندورابی می‌توانید هیجان جت اسکی در آب‌های خلیج‌فارس را تجربه کنید. علاوه بر این موتور چهارچرخ نیز برای کاوش در جزیره وجود دارد. ناگفته نماند امکانات قابل‌توجهی برای غواصی در آب‌های شفاف اطراف جزیره نیز وجود دارد. جت اسکی، موتور چهارچرخ، غواصی و عکاسی از جمله فعالیت‌های تفریحی این جزیره است.

طبیعت بکر و فریبنده جزیره هندورابی سوژه‌های زیبای متعددی را برای عکاسی فراهم می‌کند؛ بنابراین، هنگام بازدید از هندورابی، حتماً دوربین خود را به همراه داشته باشید تا از مناظر خارق‌العاده آن عکس بگیرید. علاوه بر این، از اواسط آذر تا اواسط تیرماه، لاک‌پشت‌ها برای لانه‌سازی به سواحل هندورابی می‌آیند که مشاهده آنها می‌تواند جذاب باشد.

اقامت در جزیره هندورابی

جزیره هندورابی یکی از جزایر کمتر توسعه‌یافته و دست‌نخورده در ایران بوده که هیچ نشانی از هتل‌های بزرگ و کوچک در آن دیده نمی‌شود. اگرچه در سال ۱۳۹۴ شمسی هتل باران با مساحتی بالغ بر ۱۵۶۰ مترمربع با ۲۰ اتاق در این جزیره احداث شد، اما در حال حاضر غیرفعال است. بنابراین بهتر است محل اقامت خود را در یکی از جزایر یا بنادر نزدیک انتخاب کنید. بهترین گزینه اقامت در جزیره کیش برای لذت بردن از جاذبه‌های آن و بازدید از هندورابی است که در نزدیکی آن است. بااین‌حال در سال‌های اخیر، کمپ‌های چادری در جزیره هندورابی ایجاد شده‌اند که گزینه‌هایی را برای اقامت در جزیره فراهم می‌کند.

در هندورابی، یک رستوران بزرگ در کنار باشگاه ساحلی وجود دارد. این رستوران غذاهای دریایی مختلفی را سرو می‌کند و با غذاهای لذیذ الهام گرفته از دریا، گشت‌وگذار شما را لذت‌بخش می‌کند. اگر طیف وسیع‌تری از گزینه‌های غذاخوری را ترجیح می‌دهید، بهتر است لوازم خود را همراه داشته باشید، زیرا تنها یک سوپرمارکت در جزیره هندورابی وجود دارد. علاوه بر این حتماً آب آشامیدنی به همراه داشته باشید تا از هر گونه عدم آسایش در سفر جلوگیری شود.

جمعیت و منابع آب در جزیره هندورابی

بسیاری بر این باورند که جزیره هندورابی خالی از سکنه است، اما طبق سرشماری‌های اخیر تقریباً ۲۰۰ نفر در هندورابی زندگی می‌کنند. بیشتر آنها به ماهیگیری اشتغال داشته و به دو زبان فارسی و عربی تسلط دارند. اکثر خانه‌های جزیره هندورابی دارای طراحی سنتی هستند که از گل، سنگ و گچ ساخته شده‌اند. در حال حاضر هیچ توسعه قابل‌توجهی در جزیره وجود ندارد که ظاهر سنتی و مناظر طبیعی دست‌نخورده خود را حفظ کرده است. بااین‌حال عدم توسعه به معنای امکانات رفاهی محدود هم برای مردم محلی و هم برای گردشگران است. از طرفی دیگر منابع آبی جزیره هندورابی محدود بوده و ساکنان محلی برای آب آشامیدنی خود به مخازن و چاه‌ها متکی هستند.

جزیره هندورابی

سؤالات متداول

  1. جزیره هندورابی در کجا قرار دارد؟

 جزیره هندورابی در ۲۸ کیلومتری جزیره کیش و جزیره لاوان قرار دارد.

  1. جاذبه‌های گردشگری جزیره هندورابی چیست؟

 برخی از جاذبه‌های قابل‌توجه جزیره هندورابی شامل روستای هندورابی، روستای الدورات، روستای الصراه، قبرستان و مسجد جزیره و سواحل زیبای هندورابی است.

  1. در جزیره هندورابی می‌توان از چه فعالیت‌های تفریحی لذت برد؟

 فعالیت‌هایی مانند جت اسکی، قایق‌سواری، غواصی، آفرود و عکاسی در دسترس است.

  1. بهترین زمان چه زمانی است برای بازدید از جزیره هندورابی؟

 بهترین زمان برای بازدید از جزیره هندورابی از اواخر مهر تا فروردین است.

جذابیت فراموش نشدنی در قلب خلیج فارس

 همان‌طور که سفر خود را در جزیره هندورابی به پایان می‌رسانیم، بدیهی است که این منطقه بکر در قلب خلیج‌فارس جذابیت بی‌نظیری دارد. درحالی‌که جزایر مجاور مانند کیش و قشم اغلب با امکانات رفاهی و شلوغی خود توجه مردم را به خود جلب می‌کنند، جزیره هندورابی برای کسانی که به دنبال بهشتی دست‌نخورده هستند، یک محیط آرام را ارائه می‌دهد. جزیره هندورابی با تاریخ غنی، اکوسیستم متنوع و مناظر خیره‌کننده، مسافران را به کشف رازهای خود دعوت می‌کند. از خاستگاه مرموز آن گرفته تا بقایای نفوذ پرتغالی‌ها و دنیای مسحورکننده زیر آب، هر گوشه از این جزیره داستانی را روایت می‌کند که منتظر کشف شدن توسط شما است.

Telegram
WhatsApp
Twitter
Email

دیدگاهتان را بنویسید