ویزای توریستی کانادا

 آیا با ویزای توریستی کانادا میتوان اقامت گرفت؟

پاسخ به سوال امکان اخذ اقامت کانادا با ویزای توریستی کانادا در نگاه اول، خیر است! اما خبر خوب این است که حتی اگر تنها راهی که برای سفر به کشور کانادا دارید، ویزای توریستی است، می‌توانید به اخذ اقامت این کشور امیدوار باشید! توضیحات دقیق‌تر را در ادامه بخوانید.

جدیدترین اخبار از اخذ اقامت کانادا با ویزای توریستی

اسفند ماه سال ۱۴۰۱ اداره مهاجرت کانادا اعلام کرد، ایرانیان می‌توانند تا ۱۰ اسفند ماه سال ۱۴۰۳ با ویزای توریستی کانادا وارد این کشور شوند و مجوز کار بگیرند و در کانادا مشغول کار شوند. تا مدتی این یکی از بهترین خبرهای مهاجرت به کانادا بود!

البته در ادامه همین خبر آمده بود که درخواست مجوز کار باید تا قبل از ۲۸ فوریه ۲۰۲۴ به اداره مهاجرت کانادا برسد. اما خوشبختانه اداره مهاجرت در آخرین خبر خود در تاریخ مارس ۲۰۲۴ اعلام کرد که این مدت زمان تمدید شده است!

نکته مهم اینجاست که با توجه به اینکه اعتبار ویزای توریستی ۶ ماه است، باید از قبل به فکر شغل‌تان در کانادا باشید. چرا که ۶ ماه زمان کمی است که در کشوری غریب بتوانید به راحتی شغل مناسبی پیدا کنید.

راه‌حل این است که قبل از ورود به کشور کانادا به‌دنبال یک جاب‌آفر معتبر در شغل مورد نظر خود باشید. جاب‌آفر یک نامه پیشنهاد کار است که کارفرمایان کانادایی برای مهاجرین صادر می‌کنند، البته باید به وزارت کار کانادا ثابت کنند که نیروی مناسب آن شغل را از میان شهروندان کانادایی نتوانسته‌اند پیدا کنند (به این کار اخذ نامه LMIA مثبت می‌گویند).

ویزای توریستی کانادا

مروری بر مجوز کار ویژه ایرانیان با ویزای توریستی کانادا

مجوز کاری که اداره مهاجرت کانادا برای این برنامه به ایرانی‌ها اعطا می‌کند، از نوع مجوز کار باز یا Open Work Permit است. بدین معنا که شما با این مجوز می‌توانید در زمان اقامت‌تان در کانادا برای هر کارفرمایی کار کنید.

مجوز کار باز در مقابل مجوز کار بسته (Close Work Permit) مزایای بیشتری دارد. علاوه‌براین که با مجوز کار باز می‌توانید برای هر کارفرمایی کار کنید، می‌توانید در هر شهری از کانادا نیز زندگی کنید. در ضمن برای مشاغلی که با مجوز کار باز در آن مشغول می‌شوید نیازی به نامه LMIA مثبت هم ندارید! تمام این مزایا تاثیر مستقیمی روی مدت زمان مهاجرت شما به کانادا دارد.

خبر خوب دیگر این است که حتی اگر ایرانیان بخواهند بعد از مدتی مجوز کارشان را به مجوز تحصیل در کانادا تبدیل کنند، دیگر نیازی نیست هزینه اضافه پرداخت کنند. هزینه اخذ ورک پرمیت ۱۵۵ دلار و هزینه اخذ استادی پرمیت (مجوز تحصیل) ۱۵۰ دلار است، که در این روش شما تنها یکی از این هزینه‌ها را پرداخت می‌کنید.

و اما چطور کار یا پیشنهاد کار پیدا کنید؟

بهترین و ساده‌ترین راه پیدا کردن پیشنهاد شغلی مناسب، گشت‌وگذار در لینکدین و پیدا کردن شرکت‌های کانادایی است. بعد از آن باید آن‌ها را با توانایی‌ها و تخصص خود مجاب کنید برای شما جاب‌آفر صادر کنند. البته توجه داشته باشید که با صدور جاب‌آفر شما موظف هستید تا پایان اعتبار آن، فقط برای همان کارفرما کار کنید.

اما اگر بتوانید قبل از رسیدن به کانادا کاری پیدا کنید و از قبل مذاکرات مربوط به آن را انجام داده باشید، با ثبت درخواست برای مجوز کار باز، بعد از ورود به کانادا مستقیم می‌توانید سر کار بروید. برای این کار هم بهتر است به‌صورت آنلاین به دنبال کارفرمایان کانادایی باشید و یا از سایت‌های Indeed یا Job bank استفاده کنید.

مروری بر سایر روش‌ها برای اخذ اقامت کانادا با ویزای توریستی

پس یکی از روش‌ها شد، تبدیل ویزای توریستی به کاری با اخذ مجوز کار باز.

راه دیگری که پیش پای شماست، تبدیل ویزای توریستی به تحصیلی است آن هم با اخذ مجوز تحصیل در کانادا.

برای این روش هم بهتر است قبل از ورود به کانادا، برای یکی از موسسات آموزشی معتبر کانادا (کالج یا دانشگاه) درخواست دهید و نامه پذیرش بگیرید. بعد از آن با اخذ ویزای توریستی در پاسپورت شما، Study Permit یا مجوز تحصیل در کانادا می‌خورد و می‌توانید تا پایان مدت زمان تحصیل در این کشور بمانید.

همچنین این امکان را دارید تا پس از ورود به کانادا با ویزای توریستی برای مجوز تحصیل در کانادا درخواست دهید. فقط دقت کنید که برای این کار ۶ ماه فرصت دارید.

علاوه بر این روش، می‌توانید با ویزای توریستی به کانادا رفته و فرصت‌های سرمایه‌گذاری این کشور دیدن کنید. برای مثال می‌توانید یک بیزینس آماده (اعم از شرکت یا مغازه) را خریداری کنید و ضمن اخذ مجوز کار در کانادا، بعد از مدتی اقامت خود را به دائم تبدیل کنید.

چرا کانادا را برای مهاجرت انتخاب کنید؟

کشور کانادا را می‌توان یکی از بهترین کشورها برای مهاجرین ایران در نظر گرفت. در پایان سال ۲۰۲۳ اداره مهاجرت کانادا اعلام کرد ۱۴۷۸۰ ایرانی تنها با مجوز تحصیل وارد این کشور شده‌اند و ۱۰۶۷۰ نفر هم توانستند اقامت دائم کانادا را بگیرند.

در سال ۲۰۲۲ نیز این اداره اعلام کرده است که بیشترین مهاجر را از کشور ایران داشته یعنی ۱۱۱۰۵ نفر.

آمار نشان می‌دهد که کشور کانادا یکی از بهترین کشورها برای ایرانی‌هاست.

Telegram
WhatsApp
Twitter
Email

دیدگاهتان را بنویسید