پارک کروکودیل

پارک کروکودیل | یکی از جالب‌ ترین مکان‌های دیدنی در قشم

اطلاعاتی که شما در این نوشته کسب میکنید :

پارک کروکودیل قشم از جالب‌ ترین مکان‌ های دیدنی در جزیره قشم است. این پارک از بزرگ‌ ترین مراکز پرورش کروکودیل و دیگر حیوانات کمیاب در ایران و خاورمیانه است. جالب است بدانید حتی بزرگ‌ترین کروکودیل ایران در این مرکز زندگی می‌کند. اسم دیگر پارک کروکودیل نوپک بوده که به‌عنوان مجموعه اطلاعاتی جانورشناسی در عرصه کروکودیل فعالیت می‌کند. در این پارک شما می‌توانید با حیوانات عجیب در گونه‌های مختلف آشنا شوید و از نزدیک فعالیت‌های آن‌ها را تماشا کنید.

تاریخچه پارک کروکودیل

نحوه شکل‌گیری پارک نوپک توسط مژگان روستایی که در رشته جانورشناسی دانش آموخته است، توسط وی و همسر ایشان آقای بهروز سالاروند در جنوب کشور پارک کروکودیل تاسیس شد. پارک نوپک در سال ۱۳۸۰ در جزیره هنگام با مساحت ۲۱ هزار مترمربع کار خود را با هشت سر کروکودیل بالغ از مناطق جنوب شرق آسیا شروع کرد؛ اما بخش گردشگری این پارک در سال ۱۳۹۰ باعنوان پارک نوپک و با ۲۰ سرکروکودیل در جزیره قشم راه‌اندازی شد. جالب است بدانید کروکودیل پرسوس که از بهترین گونه پرورشی کروکودیل بوده در این مجموعه نگهداری و در آب‌های شور زندگی می‌کنند.

پارک کروکودیل

نحوه پرورش کروکودیل ها

کروکودیل‌ها با تخم گذاری تولید مثل می‌کنند. پس از ۳ماه که از تخم سر در آورند، در پارک نوپک پرورش و نگهداری می‌شوند. در سال‌های نخست به‌طور جدی عواملی چون رطوبت، آب استخر، دما و غذا و حتی عوامل محیطی روی رشد کروکودیل تاثیر زیادی در زادآوردی دارد. از مشکلات موجود در این پارک دما خاک در برخی از ماه‌های سال است که به شدت زیادی بالا می‌رود و مشکلاتی برای کروکودیل‌ها به وجود می‌آورد. البته متخصصان برای حل این معضل بزرگ تخم‌ها را با دستگاه انکوباتور در فضا کاملاً مصنوعی تکثیر می‌کنند تا دما محیط کنترل شود و کروکودیل‌ها به سن بلوغ برسند.

چه حیواناتی در پارک کروکودیل ها نگهداری می‌شوند؟

مشخص است که برای رفتن به این پارک به دیدن کروکودیل‌ها می‌روید، اما باید بدانید تنها گونه جانوری کروکودیل‌ها نبوده بلکه شترمرغ آفریقایی، میمون، بزتالی و کبک و طاووس در اینجا زندگی می‌کنند.

شترمرغ آفریقایی گردن خاکستری

این شترمرغ گردن خاکستری یا گردن آبی سالی یک بار تخم می‌گذارد و در سال دوم زندگی‌اش بهترین سن برای برداشت گوشت لذیذ و پر او است. این شترمرغ مثل کروکودیل از نسل دایناسورها است. باید بدانید که گونه نر پر سیاه داشته و گونه ماده این شترمرغ پر قهوه‌ای دارد.

میمون

میمون‌های آفریقایی از قفس‌ها و دیوارها بالا و این طرف و آن طرف جست‌وخیز می‌کنند. به طورکلی میمون‌ها همیشه گرسنه و طالب غذا از گردشگران بوده و این از جذاب‌ترین بخش این پارک است. میمون‌ها دراندازه‌های کوچک و بزرگ و در انواع متعدد وجود دارند که تماشا کردن آن‌ها خالی از لطف نیست.

بزتالی

بزتالی در شهرهای جنوبی ایران مانند بندرلنگه، قشم، هرمزگان و میناب زندگی می‌کنند. بزتالی دارای دست و پای ظریف و بی شاخ بوده و موهای قهوه‌ای دارد. وزن این بز نیز ۳۰ کیلوگرم است.

کبک

کبک‌ها به‌عنوان یک پرنده وحشی شکار بسیار خوبی در سراسر کشور محسوب می‌شوند. این پرنده اگر اهلی شود، به‌عنوان پرنده تزئینی زیبا هر مکانی را باشکوه می‌سازد. از جالب‌ترین خصوصیات کبک این است که به صورت تک‌همسری زیست می‌کنند.

طاووس

همه طاووس را به‌عنوان ملکه پرندگان می‌شناسند. دم طاووس زمانی که در ۴سالگی به بلوغ برسد، در خارق‌العاده‌ترین حالت خود قرار می‌گیرد. البته بدانید که دم طاووس فقط در گونه نر جذاب و زیبا است و گونه ماده آن از این زیبایی بی‌بهره مانده و رنگ خاکستری معمولی دارد. البته بدانید که طاووس‌های پارک نوپک از هند منتقل می‌شوند.

تفاوت کروکودیل با تمساح

کروکودیل با تمساح تفاوت به‌سزایی با یکدیگر دارند. برای نمونه پوزه کروکودیل‌ها V شکل است اما پوزه تمساح پهن و U فرم دارا است. تمساح در آب شیرین و کروکودیل در آب شور زیست می‌کند. تمساح وقتی دهان خود را می‌بندد از دندان‌هایش هیچ چیزی مشخص نیست؛ اما دندان‌های پشتی کروکودیل در حالت بسته روی لب بالایی قرار می‌گیرد. تفاوت دیگر پوست این دو جانور است. هردو چاله‌های کوچک مانند نقطه روی پوست دارند که گیرنده‌های فشار هستند. در تمساح این چاله‌ها فقط روی آرواره موجود است و در کروکودیل روی تمام قسمت بدن این نقطه‌ها قرار دارند.

بزرگ ترین کروکودیل ایران در قشم

در پارک کروکودیل در کنار کروکودیل‌های دیگر با سن‌های مختلف، کروکودیلی با ۲۹ سال سن به‌نام خان بابا در حال زیست با همسر خود است. خان بابا ۴ متر طول و وزنی بیشتر از ۳۵۰ کیلوگرم دارد و همچنین یک فرزند کوچک به طول ۴۰ سانتی‌متر دارا است. البته کروکودیل‌ها تا ۷۰ یا ۸۰ سالگی عمر می‌کند و بدانید که خان بابا هنوز جوان است. اما بزرگ‌ترین کروکودیل دنیا به اسم لولانگ و طول ۶٫۱۷ متر و وزن ۱۰۷۵ در حال زندگی است.

تفریحات پارک کروکودیل

از دیدنی‌های پارک کروکودیل‌ها می‌توانیم به خانه پرندگان، خانه پستانداران، آبزیان و خزندگان اشاره کنیم. کروکودیل آمریکایی، ارینوکو نیل و کایمن سیاه از جالب‌ترین گونه پارک نوپک هستند که می‌توانید از نزدیک آن‌ها را تماشا کنید و یا حتی عکس بگیرید. همچنین با راهنما مسئولین پارک در محل‌های مشخص شده به این جانوران غذا بدهید.

پارک کروکودیل

امکانات و خدمات پارک کروکودیل

ازجمله امکانات و خدمات پارک کروکودیل به شرح زیر است:

امکانات رفاهی برای گردشگران

پارک کروکودیل شامل امکانات متعددی برای بازدیدکنندگان می‌شود. کافی شاپ و چندین آلاچیق و یک سالن با امکانات سرمایش و گرمایش برای استراحت گردشگران تهیه شده است. حتی این مکان دارای فروشگاه صنایع دستی و محوطه مخصوص برای کودکان است.

مشاوره و راهنمایی

در طی بازدید از پارک کروکودیل، مشاوران با‌تجربه و سخاوتمندی اطلاعات مفید و مناسبی راجع به پارک به شما ارائه می‌دهند. همچنین نحوه فعالیت مزرعه را برای شما بازگو می‌کنند که بسیار جالب و جذاب خواهد بود.

کمپینگ

گردشگران در کنار بازدید جانوران در محیطی زیبا و امن می‌توانند از امکانات کمپینگ برای طبیعت‌گردی استفاده کنند. این کمپ برق، آب، سرویس بهداشتی و حمام و رستوران دارد که خیال شما از هر جهت بسیار راحت خواهد بود.

آموزش پرورش و نگهداری کروکودیل

اگر علاقه‌مند به پرورش حیوانات مخصوصاْ کروکودیل‌ها هستید، در این پارک دوره‌هایی برگزار می‌شود که با اعطای گواهی کارورزی، جهت تاسیس مزرعه به شما آموزش‌هایی می‌دهند که برای نگهداری و پرورش بسیار مفید واقع می‌شود.

فروش کروکودیل

در این مجموعه فروش کروکودیل در هر سن به مراکزی که مجوز لازم و امکانات مفیدی را دارند انجام می‌شود.

بهترین زمان بازدید از پارک کروکودیل قشم

آب‌وهوا قشم گرم و شرجی است؛ به‌همین علت رفتن به قشم در نیمه اول سال زیاد مناسب نیست و حتی ممکنه شما دچار بیماری شوید. اگر آب‌وهوا مرطوب برای شما ناخوشایند است بهتر است در پاییز و زمستان برنامه سفر به قشم را برنامه ریزی کیند. همچنین در فصل سرما قشم نیاز به پالتو و لباس‌های گرم نداشته و بهتر است از لباس‌های سبک و نازک استفاده کنید.

دیدنی های اطراف پارک کروکودیل

جاذبه‌های گردشگری قشم به‌جز پارک کروکودیل بسیار فراوان است. توصیه می‌کنیم برنامه سفر قشم خود را به‌جز پارک نوپک، به بازدید از گورستان تاریخی روستا تم سینیتی، دره ستارگان و جزیره ناز و سایر مکان‌های دیگر طولانی‌تر و کامل‌تر کنید. حتی می‌توانید در مراکز غواصی و سایت‌های پروازی نزدیک به پارک کروکودیل به سرگرمی و نشاط بپردازید.

پارک کروکودیل

قوانین بازدید از پارک کروکودیل

زمان بازدید از پارک یک سری قوانین مختلفی وجود دارد که باید آن‌ها را رعایت کنید.

آرام باشید

پارک کروکودیل محل زیست حیوانات مختلف است که آرامش و آسایش آن‌ها تحت هرشرایطی باید حفظ شود. پس هنگام دیدن آن‌ها نباید سروصدا زیادی راه بندازید. حیواناتی مثل کروکودیل و تشی‌ها به سروصدا حساس هستند و احساس خطر می‌کنند، و برآشفته شدن آن‌ها برایشان اصلاً مناسب نیست.

به جانوران غذا ندهید

رژیم غذایی حیوانات پارک نوپک بسیار مخصوص و تحت کنترل متخصصان است. غذاهایی که گردشگران به‌همراه دارند، با رژیم حیوانات سازگار نیست. دادن تخمه، چیپس و پفک زحمت چندین ماهه متخصصان را هدر می‌دهد. اگر علاقه‌مند هستید با جانوران ارتباط موثر بگیرید و نگران آن‌ها نباشید؛ قسمت‌هایی در این پارک وجود دارد که غذاهای مخصوص حیوانات تهیه شده و کارکنان پارک شما را راهنمایی می‌کنند که چگونه به حیوانات غذا بدهید تا آسیبی به آنها نرسد.

سیگار نکشید

استعمال دخانیات در قسمت‌های مختلف پارک نوپک ممنوع بوده و جان حیوانات را به‌خطر می‌اندازد. تعدادی از حیوانات در جایگاه‌های سرپوشیده در حال زیست هستند، که با سیگار کشیدن احتمال دارد به‌انواع مختلفی از بیماری مبتلا شوند. این حیوانات به هوا پاک عادت و در آن زندگی می‌کنند، پس با سیگار کشیدن نباید محل زیست آن‌ها را آلوده کنید.

آدرس، تلفن و قیمت ورودی پارک کروکودیل قشم

  • آدرس پارک کروکودیل: استان هرمزگان، جزیره قشم و در ۷ کیلومتری بزرگراه قشم درگهان قرار دارد.
  • تلفن تماس: ۹۱۰۲۶۰۱۷
  • قیمت بلیط ورودی: ….
  • ساعت بازدید پارک: روزهای عادی از ۸ صبح تا ۸ شب و روزهای تعطیل از ۸ صبح تا ۱۰ شب

سخن پایانی

دیدن پارک نوپک قشم مانند بازدید از باغ‌وحش است؛ اما چندین تفاوت اساسی دارد. در قدم اول می‌توانید در حین بازدید با نحوه پرورش و نگهداری حیوانات آشنا شوید. همچنین شما می‌توانید در کلاس پرورش کروکودیل شرکت کنید. این پارک به شما تجربه بسیار جالبی از حیوات کمیاب وجذاب نشان می‌دهد. علاوه‌بر این‌ها می‌توانید با خانواده یا دوستانتان به آن‌ها غذا یا حتی عکاسی کرده و لذت سفر را برای خودتان دوچندان کنید. ضمن تشکر امیدواریم مطالب گفته شده برای شما مفید بوده باشد و در آخر خوش‌حال می‌شویم تجربه خود را از این سفر با ما به اشتراک بگذارید.

Telegram
WhatsApp
Twitter
Email

دیدگاهتان را بنویسید