تنگه چاهکوه

تنگه چاهکوه | از جاذبه های شگفت‌ انگیز جزیره قشم

اطلاعتی که شما در این نوشته کسب میکنید :

تنگه چاهکوه از جمله شگفت‌ انگیزترین جاذبه‌های طبیعی قشم بوده که پس از گذشت میلیون‌ها سال شکل گرفته است. در سرتاسر چاهکوه، صخره‌ها و تندیس‌هایی به چشم می‌خورند که به شکل طبیعی و با گذشت زمان ایجاد شده‌اند. این مسئله، گردشگران این منطقه را به حیرت وا داشته است. در صورتی که سفری به قشم را در پیش دارید، هرگز تنگه چاهکوه را از دست ندهید. پیش از بازدید از این منطقه توریستی، آیا اطلاعی راجع به ساختار و تاریخچه آن دارید؟ با بخش‌های متفاوت این تنگه آشنا هستید؟ به راستی چگونه می‌توان به این تنگه دسترسی یافت؟

ساختار و تاریخچه تنگه چاهکوه قشم

در تنگه چاهکوه قشم، صخره‌ها و تندیس‌های بسیاری به چشم می‌خورند که به دنبال فرسایش سنگ‌های رسوبی زمین در دل کوه ایجاد شده‌اند. این پروسه به شکل طبیعی و با گذشت زمان شکل گرفته است. از نظر تاریخی نیز این تنگه را با نام دره مقدس شاهکوه می‌شناسند. این تقدس از گذشته‌های دور نشات می‌گیرد. در گذشته بر این باور بودند که آب این دره مقدس بوده و بیماران به کمک آن می‌توانند شفا یابند. چاکو در اوایل کار عرض زیادی داشته و از لحاظ مرتفع بودن نیز دیوارهای بلندی داشته است. از این رو درون دره شاهد تابش نور کمی هستیم. همین مسئله سبب شده که با گذشت زمان عرض آن کاهش یابد و افراد به سختی بتوانند از آن عبور کنند.

در کف این دره نیز شاهد حفره‌هایی با عمق پایین هستیم که به عنوان مکانی برای ذخیره آب‌های جاری مورد استفاده قرار می‌گیرد. به همان میزان که از طرف شمال به جنوب حرکت کنید، متوجه خواهید شد که عرض دره کاهش یافته و شیب آن بیشتر می‌شود. این دره نیز دارای عمق صد متری است. در انتهای مسیر نیز به صورت وی انگلیسی دیده شده و این بخش بی‌نهایت صعب‌العبور است.

تنگه چاهکوه

قسمت های متفاوت تنگه چاهکوه قشم

تنگه چاهکوه زیبایی خود را مدیون دیواره‌های عمودی بلند بوده که با خطوط فرسایشی و حفره‌هایی به شکل کروی و بیضوی همراه شده است. این مکان چندان شناخته شده نیست و به نسبت سایر جاذبه‌های توریستی بازدیدکنندگان کمتری دارد. تنها آن دسته از گردشگران دارای تجربه سفر به تنگه هستند، که عاشق طبیعت بوده و از بودن در دل طبیعت لذت می‌برد. این مکان گزینه خوبی برای صخره‌نوردان نیز به حساب می‌آید؛ چرا که این مکان انگار دقیقاً برای صخره نوردی ساخته شده است.

همان لحظه ورود به دره، متوجه تندیسی خواهید شد که از آن به عنوان سه سر نگهبان یاد می‌شود. پس از آن چهار چاه را مشاهده خواهید کرد که ساکنان آب شیرین خود را از طریق آن تامین می‌کنند. کمی که بیشتر پیش بروید، دره‌ای عریض‌تر را مشاهده خواهید کرد که دارای دیوارهایی مرتفع است. به هنگام قدم زدن در تنگه چاهکوه متوجه اشکالی‌ حیرت‌انگیز همچون خطوط فرسایش و مدل‌های متنوع حفره‌های نیمه کروی و بیضوی خواهید شد.

این دره از چهار طرف چهار تنگه و دیواره‌هایی دارد که به یکدیگر اتصال پیدا کرده‌اند. سنگ‌های موجود در این تنگه سنگ‌های رسوبی بوده که از آهک ساخته شده و از رشته‌کوه زاگرس نشات می‌گیرد. این سنگ‌ها به صورت هنرمندانه و خلاقانه، رنگ‌ها و طرح‌های متنوعی را در خود جای داده‌اند. این تنگه از سده‌های قبل تاکنون به عنوان اصلی‌ترین منبع فراهم آوردن آب شیرین جزیره و اطراف شناخته می‌شود. در این بخش گیاهانی وجود دارند که به علت آب‌وهوای بیابانی و استوایی بیشتر به شکل درخت و درختچه رشد می‌یابند.

به لطف چاه‌های این تنگه ۱۶ گونه جانوری و پرندگان بسیاری در این ناحیه به چشم می‌خورند که غزال را می‌توان مهم‌ترین گونه موجود دانست.

بازدید از تنگه چاهکوه به چه افرادی توصیه می شود؟

تنگه چاهکوه قشم برای تمامی عاشقان پدیده‌های کمیاب زمین‌شناسی می‌تواند تجربه‌ای خاص و متفاوت باشد. البته از آنجایی که در این تنگه شاهد مسیرهای پرپیچ‌وخم و گاها صعب‌العبور هستیم، رفتن به این جاذبه به افرادی توصیه می‌شود که دارای شرایط جسمی متوسط رو به بالا هستند. متاسفانه این تنگه گزینه خوبی برای اشخاص با ناتوانی‌های حرکتی و سالمندان محسوب نمی‌شود؛ چراکه این مسیر می‌تواند برای این دسته از افراد بسیار پرچالش باشد و آن‌ها را در معرض آسیب قرار دهد.

 تنگه چاهکوه قشم چه تفریحاتی دارد؟

یکی از تفریحات جذاب موجود در تنگه چاهکوه را می‌توان عکاسی دانست. همه لحظات قرارگیری در این مسیر می‌تواند برای شما لذت‌بخش بوده و تجربیات متفاوت و منحصربه‌فردی را برای شما رقم زند. از دیگر تفریحات هیجان‌انگیز این تنگه می‌توان به سنگ‌نوردی اشاره کرد. البته در صورتی که دارای مهارت لازم هستید، می‌توانید این مسئله را با مسئولان در میان بگذارید و با گذشتن از مکان صعب‌العبور، زیبایی‌های آن را مشاهده کنید. لازم به ذکر است که این منطقه محل مناسبی برای افراد معلول حرکتی و سالمندان ناتوان به شمار نمی‌رود.

تنگه چاهکوه قشم مجهز به چه امکاناتی است؟

تنگه چاهکوه قشم مجهز به یک‌سری امکانات است. این امکانات شامل سرویس بهداشتی، هایپرمارکت، اقامتگاه بوم‌گردی و رستوران در روستای چاهوی شرقی می‌شود. پس از آن هنگامی که به ابتدای تنگه راه یافتید، به امکاناتی همچون مکان پارک جهت پارک ماشین، کیوسک نگهبانی، نیمکت، سطل زباله، فروشگاه صنایع دستی و سوغات دسترسی پیدا خواهید کرد؛ اما فضای داخلی تنگه مجهز به امکانات خاصی نیست. در این فضا حتی امکان آنتن‌دهی نیز وجود ندارد و تنها می‌توان لذت‌ طبیعت را تجربه کرد.

تنگه چاهکوه

در سفر به تنگه چاهکوه به چه لوازمی نیاز داریم؟

شما در طول این سفر می‌بایست راهی طولانی و سخت را پشت سر بگذارید؛ بنابراین داشتن کفش مناسب پیادهروی از ملزومات آن به حساب می‌آید. قبل از رفتن به این تنگه از داشتن آب کافی و خوراکیهای سبک و انرژی زا اطمینان حاصل نمایید. همچنین در صورتی که پوست حساس به آفتاب دارید، کرم ضدآفتاب را حتما با خود همراه داشته باشید.

نحوه دسترسی به تنگه چاهکوه

تنگه چاهکوه از جمله دره‌های حیرت‌انگیز موجود در جزیره قشم به شمار می‌رود که از فرسایش سنگ‌های رسوبی شکل گرفته است. این جاذبه توریستی در قسمت شهاب از توابع شهرستان قشم واقع شده و دارای عمقی در حدود صد متر است. تنگه چاهکوه تنها هفتاد کیلومتر با این شهر فاصله داشته و در نزدیکی روستای چاهوی شرقی واقع شده است. در صورتی که تنگه چاهکوه را به عنوان مقصد انتخاب کرده‌اید، بهتر است از پیش با نحوه دسترسی به تنگه چاهکوه آشنا شوید.

برای اینکه به این منطقه شگفت‌انگیز برسید، می‌بایست به سمت میدان درگهان قشم رفته و به جاده غربی راه یابید. پس از اینکه بیست کیلومتر طی شد، دو راهی دیرستان را مشاهده خواهید کرد. در این شرایط به سمت مستقیم حرکت کنید. پس از اینکه یازده کیلومتر را طی کردید و به یک میدان رسیدید، باید به طرف نخستین جاده در طرف راست خود حرکت کنید. بعد از اینکه ۳۹ کیلومتر را پشت سر گذاشتید و پیش از اینکه به روستای چاهوی شرقی راه یابید، باید به طرف نخستین جاده سمت راست خود راه یابید.

در این زمان تنها کافی است دو کیلومتر را طی کنید تا تنگه چاهکوه را مشاهده نمایید. مسیری که شما را به تنگه چاهکوه می‌رساند، آسفالت بوده و تنها لازم است دو کیلومتر انتهایی را در خاکی طی کنید. در تمامی روزهای هفته امکان بازدید از این تنگه از ساعت هشت صبح تا پنج عصر وجود دارد. پیشنهاد می‌شود که سه ساعت را صرف بازدید از این تنگه کنید و برای راه یافتن به این تنگه نیز باید هزینه پرداخت کنید.

مناسب ترین زمان بازدید از تنگه چاهکوه

قشم در واقع در منطقه جنوبی و گرمسیری ایران قرار گرفته است؛ از این رو، توصیه می‌شود که برای بازدید از این تنگه، فصل‌های پاییز و زمستان را انتخاب نمایید. در صورتی که مایل هستید در فصل بهار سفری به قشم داشته باشید، حتما پیش از اینکه هوا گرم شود، برای این کار اقدام نمایید. قشم در فصل بهار دارای آب‌وهوای خوب و خوشایندی است و افراد زیادی سفر به این جزیره را در پیش می‌گیرند؛ اما با این وجود، امکان دارد گرم شدن هوا سبب شود که سفر سخت و پرچالشی را تجربه کنید؛ بنابراین در صورتی که نمی‌توانید گرمای زیاد را تحمل کنید، حتما در فصول پاییز و زمستان اقدام به سفر به این تنگه نمایید. دی و بهمن را می‌توان مناسب‌ترین زمان سفر به قشم دانست؛ چرا که در این ماه‌ها جشنواره‌های متنوعی نیز در این جزیره برگزار می‌شوند.

تنگه چاهکوه

سخن پایانی

تنگه چاهکوه قشم به عنوان نخستین ژئوپارک خاورمیانه شناخته می‌شود که جاذبه‌های گردشگری بسیاری در خود گنجاده است. یکی از جاذبه‌های بی‌نظیر قشم، تنگه چاهکوه قشم نام دارد که گزینه خوبی برای سنگ‌نوردی به حساب می‌آید. این تنگه به نوعی هنر طبیعت محسوب می‌شود که با رفتن به این مکان، فضایی متفاوت و عجیب را تجربه خواهید کرد. هنگام بازدید از تنگه چاهکوه قشم، هرگز عکاسی را فراموش نکنید؛ چرا که چشم‌انداز صخره‌ها و تندیس‌ها بسیار دیدنی بوده و بی‌شک شما می‌توانید تصاویر بی‌نظیری را در این مکان به ثبت برسانید.

Telegram
WhatsApp
Twitter
Email

دیدگاهتان را بنویسید