روستای کنگ

روستای کنگ | یکی از جاهای دیدنی و تاریخی اطراف مشهد

اطلاعتی که شما در این نوشته کسب میکنید :

روستای تاریخی کنگ مشهد یکی از مکان‌های بسیار زیبا و پرطرفدار است که در ۳۰ کیلومتری مشهد قرار دارد. عوامل بسیار گوناگونی باعث شده‌اند تا گردشگرانی که به مشهد سفر می‌کنند در مسیر خود به این روستا نیز سری بزنند. روستای کنگ از معماری بسیار زیبا به شکل پلکانی برخوردار است. این نوع معماری جلوه‌ای بسیار خاص به این روستا بخشیده و سبب گردیده تا افراد زیادی تمایل داشته باشند تا به این روستا مراجعه کرده و معماری پلکانی آن را از نزدیک مشاهده نمایند. روستای تاریخی کنگ  در حال حاضر یکی از جاهای دیدنی مشهد است که طرفداران زیادی دارد؛ همچنین این روستای محبوب در فاصله بسیار کمی از طرقبه قرار داشته و دارای آب‌وهوای بسیار دلپذیر و معتدل است.

 معرفی روستای کنگ‌ مشهد

یکی از جاذبه‌های گردشگری ایران که در استان خراسان رضوی قرار داشته، روستای تاریخی کنگ نام دارد. قدمت این روستای زیبا و دیدنی حدوداً به ۴۵۰ سال قبل بازمی‌گردد و همین طول عمر یکی از دلایل اصلی تمایل افراد برای بازدید از این روستا است. موقعیت جغرافیایی آن به‌گونه‌ای بوده که سبب گردیده تا این روستا در دامنه کوه بینالود قرار بگیرد.

قرار‌گیری روستای تاریخی کنگ در دامنه کوه باعث شده تا چشمه‌ها و همچنین درختان بسیار گوناگونی در اطراف آن به چشم بخورند. درختان گیلاس از جمله درختان بسیار معروف این روستا هستند که فضای آن را بسیار زیباتر کرده‌اند. در حال حاضر افراد روستای کنگ مشهد را با نام ماسوله مشهد نیز می‌شناسند.

مکان های دیدنی روستای کنگ

روستای کنگ مکان‌های گوناگون تفریحی را در خود جای داده که این مکان‌ها برای گردشگران و افرادی که ساکن این روستا نیستند بسیار جالب و جذاب هستند. این روستا از استراحتگاه‌های بسیار زیبا و‌ ییلاقی برخوردار است که افراد می‌توانند در آن‌ها اقامت داشته باشند. روستای کنگ به باغ‌های میوه‌ خود شهرت دارد؛ همچنین می‌توان گفت که باغ‌هایی که در این روستا به چشم می‌خورند بسیار زیبا و دیدنی هستند. از دیگر مکان‌های دیدنی و پرطرفدار این روستای تاریخی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

گورستان قدیمی روستای کنگ

این گورستان یکی از مکان‌های پرطرفدار روستای کنگ به شمار می‌رود. یکی از انتخاب‌های افرادی که به این روستا سفر می‌کنند بازدید از این گورستان قدیمی این روستا بوده که بر تپه‌ای قرار دارد. سنگ قبر‌های این گورستان به شکل قلوه‌ای هستند. تاریخ‌های نوشته شده بر سنگ قبر‌های موجود در این مکان به هجری قمری هستند. روی قبر سنگ هر یک علامت مخصوص وجود دارد که به شکل ‌شانه و صورت حک شده است.

مزار شیخ عبدالله

افراد روستای تاریخی کنگ مشهد در مناسب‌های گوناگون در زیر درختی در نزدیک چشمه شمع روشن می‌کنند؛ زیرا آن‌ها معتقد هستند این مکان محل دفن شیخ ‌عبدالله است. مردم روستای کنگ بر این باورند که این امامزاده حاجت افراد را برآورده می‌نماید. شیخ عبدالله متولد ۱۲۶۶ هجری قمری بوده و تحصیلات خود را در مشهد به اتمام رسانده و در این روستای وفات یافته است.

تکیه و رباط شاه‌ عباس

این مکان زیبا از دیگر جاذبه‌های گردشگری روستای کنگ شناخته می‌شود. این مکان در دره کنگ و همچنین در دامنه‌ای قرار دارد که به رودخانه بسیار زیبایی می‌رسد. این مکان زیبا با این روستای تاریخی فاصله‌ای تقریباً یک ساعته داشته و افراد می‌توانند از مسیر‌های سرسبز و زیبا خود را به این مکان برسانند.

روستای کنگ

زمان مناسب برای سفر به روستای کنگ

آب‌وهوای روستای کنگ بسیار پاک و دلپذیر بوده و نسبت به هوای مشهد بسیار خنک‌تر است. همچنین افراد در ایام مختلف سال می‌توانند از این روستا بازدید نمایند؛ اما با این حال بهترین زمان برای سفر به این روستای زیبا و تاریخی فصل‌های بهار و تابستان هستند. همچنین افرادی که قصد سفر به این روستای زیبا را دارند می‌توانند در فصل پاییز به آن سفر کنند؛ زیرا در این فصل زیبایی این روستا دوچندان می‌شود.

سوغات مخصوص روستای کنگ چیست؟

افرادی که به روستای تاریخی کنگ مشهد سفر می‌کنند می‌توانند محصولات گوناگونی را به عنوان سوغات با خود ببرند. از جمله این سوغات می‌توان به سفالگری‌های زیبا و خاص، زعفران، عروسک‌های زیبا، نبات و… اشاره کرد. گردشگران این امکان را خواهند داشت که غذا‌های سنتی و محلی این روستا را به عنوان سوغات با خود ببرند که شامل آش مخصوص با سبزی کوهی، نان‌های محلی روستای کنگ که با سبزیجات مخصوص طبخ می‌گردد، آش شله قلم‌کار، شله ماش و… می‌شوند. در واقع انتخاب‌های بسیار زیادی برای سوغات در این روستا وجود دارند.

معماری زیبای روستای کنگ

سبک معماری خانه‌های روستای تاریخی کنگ همانند خانه‌های ماسوله شمال است. خانه‌های این روستا به‌گونه‌ای ساخته شده‌اند که حیاط یک خانه، پشت بام خانه دیگر بوده و این روند ادامه پیدا می‌کند. تقریباً تمامی خانه‌ها گلی هستند که در دو یا سه طبقه بنا گردیده‌اند و از استحکام بسیار خوبی نیز برخوردارند. خانه‌های این روستا دیوار‌های گلی با پنجره‌های مربع شکل دارند و ایوان‌ها به شکل زیبایی ساخته شده تا زیبایی آن‌ها را دوچندان سازد. ایوان خانه‌ها در روستای کنگ یکی از عنصر‌های مهم معماری در این روستا به شمار می روند که مردم روستا به این آن‌ها پیشگاه می‌گویند.

فعالیت های جالبی که می ‌توان در روستای کنگ انجام داد.

گردشگرانی که به این روستا سفر می‌کنند در طول اقامت خود، امکان انجام کار‌های بسیار متنوع و جالبی را خواهند داشت. از جمله کار‌هایی که افراد می‌توانند در این روستا انجام دهند می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

  • در زمان‌های مختلف می‌توان در بخش‌های گوناگون این روستا، عکس‌های بسیار زیبایی را به ثبت رساند. منظره پلکانی این روستا برای عکاسی بسیار جذاب است.
  • افرادی که به جنگل‌گردی علاقه‌مند هستند می‌توانند به ارتفاعات بالای روستا رفته و از آن‌جا منظره‌ای بسیار زیبا و جذاب را مشاهده نمایند.
  • وجود باغ‌های میوه بسیار و همچنین دارو‌های گیاهی متنوع این امکان را فراهم ساخته تا افراد علاقه‌مند بتوانند به باغ‌ها و محل کاشت این دارو‌های گیاهی رفته و از این منظره زیبا نهایت لذت را ببرند.
  • همچنین می‌توان با کمک راهنمای روستا، بخش‌های گوناگون آن را مشاهده کرده و مهمان خانه‌های روستایی شد.

برای بازدید از روستای کنگ چقد زمان لازم است؟

افرادی که قصد سفر ‌به روستای زیبا کنگ را دارند، می‌توانند در هر زمانی به این روستا سفر کنند و از بخش‌های گوناگون آن دیدن نمایند. در صورت تمایل برای بازدید کامل از این روستا، بهتر است یک یا دو روز کامل را در این مکان اقامت داشته باشید تا بتوانید با فراغ بال به بازدید از جاذبه‌های تفریحی و طبیعی این روستا بپردازید.

امکانات موجود در روستای کنگ

در حال حاضر روستای تاریخی کنگ مشهد به عنوان یکی از مکان‌های گردشگری شناخته شده و افراد زیاد در طول سال به آن سفر می‌کنند؛ بنابراین روستای کنگ برای رفاه حال گردشگران، امکانات و خدمات گوناگونی را در خود جای داده است. از جمله این امکانات می‌توان به مسجد، کافه رستوران سنتی، فروشگاه، سوپر مارکت، اقامتگاه‌های بوم‌گردی، سرویس بهداشتی و… اشاره کرد. همچنین این روستا سالانه میزبان میلیون‌ها گردشگر از نقاط مختلف کشور است. گردشگران به روش‌های گوناگونی همچون تور‌های مشهد، وسیله نقلیه شخصی، اتوبوس‌های مشهد و… به این روستا سفر می‌کنند.

مکان ‌های دیدنی در اطراف روستای کنگ

علاوه‌بر جاذبه‌های گردشگری که در روستای تاریخی کنگ مشهد به چشم می‌خورند، مکان‌های بسیار زیبا و دیدنی نیز در اطراف این روستا وجود دارند. افراد در صورت اقامت در این روستا قادر خواهند بود تا در طول اقامت خود با راهنمایی گرفتن از افراد روستایی به مکان‌های دیدنی اطراف روستا رفته و از بازدید از آن‌ها لذت ببرند. از جمله این مکان‌های زیبا می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

  • رشته کوه زیبای بینالود
  • قلعه حصارکنگ، خانه‌ای زیبا و تاریخی
  • قلعه تیخ روستای کنگ

سخن پایانی

روستای تاریخی کنگ مشهد یکی از محبوب‌ترین جاذبه‌های گردشگری در اطراف این شهر است. این روستای تاریخی از بخش‌های گوناگونی تشکیل شده که افراد در طول اقامت خود در این روستا می‌توانند از آن‌ها بازدید نمایند. معماری این روستا بسیار خاص و جذاب بوده که توجه افراد زیادی را به خود جلب کرده است. همچنین خانه‌های این روستا از گل و سنگ و… به‌گونه‌ای بسیار زیبا ساخته شده‌اند که به ماسوله گیلان شباهت دارند. افراد می‌توانند به شیوه‌های گوناگونی به این روستا سفر کرده و خاطرات بسیار خوبی را برای خود رقم بزنند.

Telegram
WhatsApp
Twitter
Email

دیدگاهتان را بنویسید