محله جلفا

محله جلفا | یکی از محله‌ های تاریخی و فرهنگی اصفهان

اصفهان، یکی از شهرهای تاریخی و فرهنگی ایران است که در مرکز کشور واقع شده و به دلیل زیبایی‌های طبیعی، معماری تاریخی، و فرهنگ متنوع، جذابیت خاصی دارد. این شهر با گنجینه‌های تاریخی گسترده‌اش از جمله مساجد، عمارت‌های قدیمی، و بازارهای سنتی، یک مقصد گردشگری محبوب به حساب می‌آید. که یکی از این گنجینه ها جاذبه های محله جلفا می باشد که در این مقاله به معرفی آنها خواهیم پرداخت با گردشرو همراه باشید

بهترین فصل برای سفر به اصفهان بهار است. در این فصل، آب و هوای معتدل و گل‌ها و گیاهان در سراسر شهر طراوت و زیبایی را به همراه دارند. اما همچنین زمستان نیز با برف‌های زیبا، امکان تجربه چشم‌اندازهای دیدنی اصفهان را فراهم می‌کند به دلیل وجود جاده‌های با کیفیت و راه‌آهن، سفر به اصفهان به سهولت امکان‌پذیر است. همچنین، فرودگاه اصفهان نیز خدمات پروازی را به مسافران ارائه می‌دهد، که این امکان را به آن‌ها می‌دهد که  راحت و سریع  به اصفهان سفر رامیدهد .

محله جلفا

معرفی

محله جلفا در اصفهان یکی از محله‌های تاریخی و فرهنگی و جاهای دیدنی اصفهان است که به دلیل زیبایی معماری، بازارهای سنتی، و اماکن مذهبی جذابیت فراوانی دارد. این محله در نواحی شمالی اصفهان واقع شده . یکی از ویژگی‌های جالب جلفا، معماری خاص خانه‌ها و کوچه‌های سنتی است که همگی با اقتدار تاریخ و هنر ساخته شده‌اند. خیابان‌های پرچمدار، نقوش زیبا در دیوارها، و خنکی کوچه‌های تنگ جلفا احساس یک سفر در زمان را به ارمغان می‌آورند.

جلفای کهن که بخشی از محله جلفا است، دارای بازارهایی با هنرهای دستی محلی است که مسافران را به خود جلب می‌کند. اینجا می‌توانید از هنرهای سنتی، مانند قالی‌بافی، کاشی‌کاری، و سفالگری لذت ببرید.

خیابان‌های سنگ‌فرش شده و ساعت‌های قدیمی، کلیساهای زیبا، کافه‌های دلنشین، بوی شیرینی‌ها و قهوه‌های اعلا، هوش از سرتان می‌برد. این بوی مدهوش کننده، قطعاً برای نوشیدن یک فنجان قهوه خوش‌طعم و عطر، شما را به داخل یکی از کافه‌ها می‌کشاند و تمام جزئیات دیگر، تفاوت چشمگیر این منطقه را بیان می‌کنند. اینقدر  تمیز است که ممکن است برای چند لحظه به گذشته بازگردید در این محله میتوانید مجسمه مریم مقدس با کاسه برنجی دردست ببنید ارنکات جالب این محله جلفا این است که ماشین ها به ندرت از این جا عبور میکنند. البته امروزه ساکنین جلفا فقط ارمنی نیستند و مسلمانان هم در این محله ساکن شدند و به صورت کاملا مسالمت امیز در کنار هم زندگی میکنند.

تاریخچه محله جلفای اصفهان

در حدود ۴۰۰ سال پیش، به دستور شاه عباس صفوی، مردم کاشانه‌های خود را رها کردند و وارد شهر جلفا ی آذربایجان شدند. این مردم، که همگی ارامنه بودند، در طی فصل‌های پاییز و زمستان سختی‌هایی را در سفر خود تجربه کردند. اما با آمدن بهار، به استان‌های اصفهان و چهارمحال و بختیاری راه یافتند.

حدود ۳۰۰۰ خانوار از این گروه وارد شهر اصفهان شدند و پادشاه  زمین‌هایی را در حاشیه  زاینده رود به آن‌ها هدیه کرد. این زمین‌ها کنونی، به یک شهرک بسیار زیبا با معماری بی‌نظیر تبدیل شده است و نام آن با توجه به مکان اصلی ارمنی‌ها، جلفای نو است.

به مرور زمان ارامنه کم کم به این محله مهاجرت کرده و خانه ها را به همان معماری و سبک ارامنه ساختند. جلفا، که به نام‌های “نو جلفا” و “جلفای نو” نیز معروف است.

کلیساهای محله جلفا

 محله جلفای اصفهان دارای کلیساهای تاریخی زیبا و ارزشمندی است که نمادی از تاریخ و فرهنگ ارمنی در این منطقه هستند. برخی از کلیساهای تاریخی محله جلفا عبارتند از:

  1. کلیسای وانک:

این کلیسا یکی از قدیمی‌ترین کلیساهای جلفا است و در دهه‌های اخیر بهبودیافت‌هایی نیز در ساختار آن صورت گرفته است. در این جا از موزه کلیسای وانک  و کتب خطی، تابلوهای رنگ روغن، اشیای مربوط به مردم‌شناسی ارامنه، واثار دیگر رامیتوانید ببینید.

  1. کلیسای بیت لحم

این کلیسا توسط خواجه پطروس ولیجانی بنا شد و امروز مقبره خوتنوادگی  خواجه نیز در این کلیسا قرارگرفته است.

  1. سرکیس

این کلیسای  در عصر  صفوی در  سال ۱۶۵۹ میلادی ساخته شد . کلیسای سرکیس دو گنبد بلند دارد که  مجهز به  هشت نورگیرمیباشند. در سقف این کلیسا نقاشی های چشم نوازی وجود دارد که بسیار زیبا هستند.

خیابان های محله جلفا اصفهان

خیابان ولیعصر:

این خیابان از غرب به شرق امتداد دارد و به عنوان یکی از محورهای اصلی محله جلفا شناخته می‌شود. در این خیابان، معماری ارمنی و ساختارهای تاریخی به چشم می‌خورند.

خیابان مظفرالدین:

این خیابان نیز از جنوب به شمال محله جلفا امتداد دارد و محل قرار گرفتن بسیاری از کلیساها و ساختمان‌های تاریخی معروف است.

خیابان خاقانی

در خیابان خاقانی ، متنوع‌ترین برندهای پوشاک، جواهرات، و محصولات دکوراسیون موجود هستند. این خیابان همچنین دارای جاذبه‌های تاریخی از قبیل کلیساها و خانه‌های با ارزش می‌باشد. در طول خیابان، می‌توان به راحتی از مغازه‌ها و فروشگاه‌ها استفاده کرد و از محصولات متنوعی بهره‌مند شد.

علاوه بر این، خیابان خاقانی اصفهان محلی مناسب برای تجربه لحظاتی شگفت‌انگیز در یکی از کافه‌ها یا رستوران‌های آن است. این مکان‌ها فراهم‌کننده فضایی دلنشین و آرام برای صرف نوشیدنی یا لذت بخش کردن از عصرانه هستند.

با این ترکیب منحصر به فرد از مغازه‌های مد، زیبایی تاریخی، و امکانات تفریحی، خیابان خاقانی به عنوان یک مقصد جذاب برای بازدید از مردم و گردشگران شهر اصفهان شناخته می‌شود.

کوچه لت استرا

کوچه لت استرا یکی از کوچه‌های زیبا و معروف در محله جلفای اصفهان است. این کوچه با نام “لت استرا” شناخته می‌شود و جزء مناطق تاریخی و گردشگری این محله محسوب می‌شود. کوچه لت استرا با معماری سنتی ارمنی و خیابان‌های باریک خود، تجربه فرهنگ و تاریخ ارمنی را برای بازدیدکنندگان فراهم می‌کند. این مکان زیبا با خیابان‌های خاکستری و ساختارهای تاریخی معروف خود، به یکی از مقاصد دیدنی و خاطره‌انگیز در اصفهان تبدیل شده است.

خانه های تاریخی  جلفا

خانه‌های تاریخی در محله جلفا اصفهان، نمونه‌هایی باارزش از معماری ارمنی هستند که تاریخ و فرهنگ این جامعه را به تصویر می‌کشند. این خانه‌ها با جزئیات معماری منحصر به فرد، نمادهای مذهبی و فرهنگی، و زیبایی‌های هنری متنوعی برخوردارند. برخی از خانه‌های تاریخی محله جلفا شامل:

خانه‌های سنتوریان:

این خانه‌ها به عنوان مثالهایی از معماری سنتوریان (ارمنیان اصفهان) شناخته می‌شوند که با دیوارها و درهای چوبی، حیاط‌های درختانی و طراحی‌های زینتی، جلفا را به یک منطقه زیبا و تاریخی تبدیل کرده‌اند.

خانه میرزا آرش:

این خانه نمونه‌ای دیگر از خانه‌های تاریخی جلفا است که به نام یکی از شخصیت‌های محلی نامگذاری شده و با اجزای زینتی و نقوش معماری خاص خود، توجه بازدیدکنندگان را جلب می‌کند.

خانه‌های سرافرازیان و یمانیان:

خانواده‌های سرافرازیان و یمانیان نیز در اطراف جلفا سکونت گزیدند و خانه‌های آن‌ها نیز به عنوان قطبهای معماری تاریخی ارمنی شناخته می‌شوند.

این خانه‌ها همگی جزء ثروت‌های تاریخی اصفهان به حساب می‌آیند و با حفظ اصالت و زیبایی‌ها لفا را به یک منطقه تاریخی و فرهنگی درخشان تبدیل کرده‌اند.

رستوران های محله جلفا

کافه رستوران و خانه تاریخی موسیو آراکل

کافه رستوران و خانه تاریخی “موسیو آراکل” یکی از جاذبه‌های خاص در اصفهان است. این مکان با معماری خاص خود و فضای دلنشین، یک مکان پرطرفدار برای صرف نوشیدنی و غذا در تناسب با تاریخ و فرهنگ اصفهانی محسوب می‌شود. کافه رستوران “موسیو آراکل” با آموزه‌های معماری ارمنی و اجزای زینتی خود، بازدیدکنندگان را به یک سفر به گذشته می‌برد.

رستوران ترنج در خانه تاریخی هوانس

در محله جلفا، رستوران “ترنج” در خانه تاریخی “هوانس” قرار دارد. این خانه با ساختار تاریخی خود به عنوان یک رستوران محبوب در این منطقه شناخته می‌شود. “ترنج” با فراهم کردن فضایی دلنشین و آرام، به مهمانان خود فرصتی می‌دهد تا لذت از غذاهای خوشمزه و نوشیدنی‌های خاص ببرند، در کنار زیبایی‌های معماری تاریخی “هوانس”. از بهترین هتل‌های جلفا اصفهان و اطراف ان هتل عباسی اصفهان، هتل بین‌المللی پارسیان کوثر اصفهان و

محله جلفا

بازار جلفا اصفهان 

 بازار جلفا اصفهان یکی از بازارهای سنتی و تاریخی این شهر می‌باشد. این بازار در محله جلفای اصفهان واقع شده و از جاذبه‌های گردشگری مهم منطقه به حساب می‌آید. بازار جلفا با فضایی پر از رنگ و بوی محلی، مسافران و بازدیدکنندگان را به یک تجربه خرید متفاوت و سنتی دعوت می‌کند. این محله  مراکز خرید و فروشگاه‌های مختلف وجود دارد  همانند مجتمع تجاری مریم، مجتمع تجاری مرینوس و…

 معروف‌ترین کافه های محله جلفا اصفهان

کافه رستوران ایتالیایی هرمس

  • آدرس: خیابان نظر میانی، کوچه کلیسای وانک، کوچه میدان جلفا

کافه بهار نارنج

  • آدرس: خیابان حکیم نظامی، کوچه کلیسای وانک، روبه‌روی هتل جلفا

کافه مارسی

  • آدرس: جلفا، کوچه کلیسای وانک

کافه دالون

  • آدرس: خیابان حکیم نظامی، خیابان کلیسا، روبه‌روی درب کلیسای وانک

حال و هوای جلفا در کریسمس

حال و هوای محله جلفا در کریسمس، با توجه به جذابیت‌های مذهبی و فرهنگی ارمنی، به یک تجربه خاص و دیدنی تبدیل می‌شود. در این روزهای سال، محله جلفا با آتمسفری پر از رنگ و نور، همچون جشنواره میباشد.

کلیساها و خانه‌های تاریخی محله، با نورپردازی‌ها و تزئینات ویژه کریسمس، به شکلی دیگر تجسم می‌شوند. مردم محله در کریسمس، با شادی و شور به مراسم‌های دینی می‌پردازند و فضای مذهبی ارمنی در این روزها به اوج خود می‌رسد.

بازار جلفا در این فصل نیز با دکوراسیون و تزئینات ویژه کریسمس، به یک مقصد خرید و تفریحی تبدیل می‌شود. انواع هنرهای دستی و محصولات محلی با طرح‌ها و نقوش مربوط به کریسمس در این بازارها به فروش می‌رسند.

از هر کوچه و کجای محله، ترانه‌ها و موسیقی‌های کریسمس به گوش می‌رسد و این جو شاداب و پرانرژی، تازه و زیبا را به محله جلفا ارمنی اصفهان می‌بخشد.

نتیجه

سفر به جلفا اصفهان یک تجربه فراموش‌ناپذیر و شگفت‌انگیز است. این محله با معماری ارمنی خاص خود، تاریخچه غنی، و فرهنگ متمایز، به مسافران امکان می‌دهد تا در دنیایی متفاوت غرق شوند. در این سفر، شما با تعامل با جاذبه‌های تاریخی، فرهنگی و هنری محله، با آداب و رسوم مردمان این منطقه آشنا می‌شوید.

دیدگاهتان را بنویسید