کاریز کیش

کاریز کیش | یکی از شهر‌های زیر‌زمینی ایران در کیش

اطلاعاتی که شما در این نوشته کسب میکنید :

کاریز کیش یکی از شهر‌های زیر‌زمینی بسیار زیبا و تاریخی است که در جزیره زیبا‌ی کیش قرار دارد. این شهر زیر‌زمینی بیشتر از ۲۵۰۰ سال قدمت دارد و یکی از تبهر معماران و هنر ایرانی را به نمایش می‌گذارد.

شهرکاریز‌کیش در بلوار میر‌مهنا در استان زیبای هرمزگان واقع شده که به همین دلیل امروزه به یکی از مکان‌های دیدنی و تفریحی در جزیره کیش تبدیل شده است. یکی از ویژگی‌هایی که باعث شده کاریز‌کیش از‌ دیگر شهر‌‌های زیرزمینی متمایز گردد سقف‌مرجانی آن است، این صدف‌های مرجانی فسیل‌های جانوران کمیابی هستند که در سقف قرار دارند و کاملا شفاف و قابل مشاهده هستند.

کاریز کیش

معرفی شهرکاریز کیش

شهر کاریز‌کیش یکی از جاذبه‌های گردشگر‌ی در استان هرمزگان به شمار می‌رود. کلمه کاریز به معنا‌ی قنات بوده و در گذشته افراد از آن برای انتقال و هدایت کردن آب‌های زیرزمینی استفاده شده است. این قنات بسیار زیبا حدود ۲۵۰۰سال قدمت داشته و یکی از هنر‌های ایرانی‌ها در آن زمان به شمار می‌رود. این قنات زیبا توانسته است با وجود آب شیرینی که دارد آب تمامی افرادی که در آن جزیره زندگی می‌کنند را به خوبی تامین کند. قنات یا همان کاریز‌کیش ازنظر عمیق بودن آن یا طول رشته چاه‌ها با دیگر قنات ها قابل مقایسه کردن نیست، اما جالب است بدانید که به دلیل شیب بسیار کوچک جزیره برای عبور دادن آب‌های زیرزمینی در آن زمان، از روش‌های بهتر و پیشرفته تری برای حفرچاه و قنات‌ها استفاده کرده‌اند.

درواقع شهر زیبای کاریز‌کیش از همان ابتدا یکی از مکان‌های تاریخی نبوده است و یکی از شبکه‌های آب‌های زیرزمینی بوده ‌است. شهرکاریز‌کیش شامل چندین غرفه مانند غرفه صنایع‌های دستی متفاوت، موزه، رستوران‌های سنتی و… می‌شود تا افرادی که به این مکان دیدنی سفر‌ می‌کنند از آن لذت ببرند.

جاذبه های گردشگری و دیدنی شهرزیرزمینی کاریز کیش

 شهرزیرزمینی کاریز‌کیش یکی از مکان های دیدنی و پراز جاذبه های گردشگر‌ی فوق‌العاده بوده که دربلوار میر‌مهنا استان هرمزگان واقع شده است. این قنات کاریز به دلیل زیبایی منحصر‌به‌فرد‌ی که به خود اختصاص داده از دیگر قنات‌های زیر‌زمینی متمایز شده است. کاریز‌کیش شامل جاذبه‌هایی مانند:

۱. تصفیه خانه کاملا طبیعی که به عنوان جادو‌ی قنات باستانی شناخته می‌شود

کاریز‌کیش دارای آبی بسیار خنک و بی نظیر بوده که دلیل وجود آن، بارندگی‌های فصلی است که در آن منطقه به وجود می‌آید. در گذشته و امروزه صدف‌های مرجانی که درشهر‌زیرزمینی قرار دارد باعث تصفیه شدن آب آن منطقه می‌شود. اما افراد در قرن ۵یا ۶ هجری آبی که توسط مرجان‌ها تصفیه شده است را با مناطق دیگر معامله و حتی با کالاهای مورد نیاز خود نیز معاوضه می‌کردند و این آب را به عنوان یک گنج گرانبها معرفی کرده‌اند.

۲. جریان داشتن هوای خنک در درون قنات زیبا‌ی کیش

افراد بسیاری هنگام مسافرت به استان هرمزگان برای دیدن قنات زیبا‌ی کیش می‌آیند. به همین دلیل افرادی که درآنجا زندگی می‌کنند چند خانه ویلایی و رستوران بسیار زیبا در آن ساخته‌اند تا افراد بتوانند به خوبی استراحت کنند و بیشتر از این مکان دیدنی لذت ببرند. همچنین افراد به دلیل داشتن هوای خنکی که در درون آن وجود دارد بیشتر به بازدید کردن از این مکان زیبا می‌پردازند و به آن اهمیت زیادی داده و گردشگران می‌توانند هر فصلی از سال که تمایل به حضور داشتند، به کاریز‌کیش مسافرت کنند؛ چراکه هیچگونه تغییر‌ی درطول سال در آن رخ نمی‌دهد.

۳. دارای سقف مرجانی و صدف‌های چندین ساله

اولین و بهترین جاذبه‌ای که در شهرزیرزمینی کاریز‌کیش وجود دارد، سقف مرجانی آن است. این جاذبه بی‌نظیر افراد بسیاری را به خود جذب کرده است. این فسیل‌های فوق‌العاده برای جانور‌ان مختلفی هستند که در طول سال‌های بسیار‌ی تشکیل شده‌اند. یکی از این جانوران که نظر گردشگران بسیاری را به خود جلب کرده، فسیل لاکپشت‌ها هستند که درسقف مرجانی کاریز‌کیش قراردارند. یکی از ویژگی‌های این سقف‌مرجانی این است که درگذشته محل زندگی جانوران و حیوانات بسیار کمیاب بوده است.

۴. دارای مسجد مرجانی ارزشمند

 یکی از مسجد‌هایی که در حال حاضر فقط یک نمونه از آن در جهان وجود دارد، در شهرزیرزمینی کاریز کیش واقع شده است. این مسجد سقف آن کاملا با صدف و فسیل‌های دریایی خارق‌العاده ساخته شده که نمایی بی‌نظیر را به این مسجد ارزشمند داده است. اگر قصد سفر به جزیره زیبای کیش را دارید توصیه می‌کنیم بازدید از مسجد مرجانی را از دست ندهید.

۵. دارای موزه بسیار دیدنی

موزه‌ای در شهرکاریز وجود دارد که حتی قدیمی ترین پایاب آن که حدود‌ ۸۰۰سال پیش وجود داشته‌اند، در آن قرار دارند. شما با مشاهده و بازدید کردن از این موزه با نحوه زندگی کردن جنوبی‌هایی که در خلیج فارس زندگی می‌کنند کاملا آشنا می‌شوید.

کاریز کیش

امکانات رفاهی که در شهرزیرزمینی کاریز کیش وجود دارد

شهرزیبای کاریز دارای امکانات رفاهی عالی است برای همین افرادی که به این شهر سفر می‌کنند تا پایان سفر خود از امکانات رفاهی عالی برخوردار هستند. شهرزیرزمینی کاریز کیش علاوه ‌بر اماکن تاریخی که دارد، امکانات رفاهی بسیاری را هم در اختیار گردشگران قرار می‌دهد تا بتوانند از دیگر مزیت‌های آن هم به خوبی استفاده کنند. امکانات رفاهی شهر کاریز مواردی مانند:

۱. دارای فروشگاه های صنایع دستی بزرگ

گردشگر‌انی که به شهرکاریز‌کیش سفر می‌کنند، علاقه دارند هنگام بازگشت برای افراد خانواده سوغاتی‌های آن شهر را ببرند؛ به همین دلیل افراد می‌توانند تمامی سو‌غاتی‌هایی که مدنظر دارند را از فروشگاه‌های صنایع دستی شهر کاریز‌کیش خریداری کنند.

۲. دارای عکاسخانه‌های سنتی

گردشگرانی که به شهرکاریز‌کیش مسافرت می‌کنند، برای اینکه یادگاری عالی از آن شهر زیبا داشته باشند می‌توانند با استفاده از لباس‌های بومی شهرکاریز‌‌کیش عکس‌های زیاد‌ی بگیرند. اگر شما عزیزان هم قصد سفر به این شهر زیبا را دارید، می‌توانید با لباس‌های بومی شهرکاریزکیش از خود و خانواده عکس‌های یادگار‌ی بگیرید.

۳. دارای کافی‌شاپ و رستوران‌های بسیار زیبا

شما به هر شهر‌ی که مسافرت کنید، اولین چیزی‌ که به آن اهمیت بسیار‌ی می‌دهید رستوران و کافی‌شاپ‌های آن شهر است. شهرکاریز‌کیش دارای کافی‌شاپ و رستوران‌های سنتی بسیاری است که افراد می‌توانند لحظات خوشی را همراه با خانواده در این رستوران‌ها تجربه کنند.

۴. دارای راهنما‌ی گردشگر‌ی عالی

شما به هر شهر تاریخی و زیبا سفر کنید یک راهنما‌ی گردشگر‌ی همراه شما خواهد بود تا شما را با آن شهر تاریخی بیشتر آشنا کند. شهرکاریز‌کیش هم دارای راهنما‌های گردشگر‌ی عالی است که به خوبی افراد را با این شهرزیرزمینی زیبا آشنا می‌کنند. شما‌ می‌توانید هرسوالی که درباره شهر زیرزمینی کاریز‌کیش دارید از راهنما‌ی گردشگر‌ی بپرسید تا هیچگونه سوالی درمورد این شهر زیبا ذهن شما را به خود مشغول نکند.

ساختار شهرکاریز کیش

شهر زیرزمینی کاریز‌کیش دارای ساختاری منحصر‌به‌فرد و یکی دیر از جاهای دیدنی کیش است. کاریز‌کیش از دو بخش صفین و باغو سرچشمه می‌گیرد. این رشته‌ها به صورت مشخص محل اولیه خود را طی می‌کنند و به شهرزیبای کاریز‌کیش می‌رسند و در آنجا به سه رشته تبدیل می شوند. پس از اینکه از این محل‌ها عبورکردند، به شهرقدیمی حریره منتهی می‌شوند که شما می‌توانید در هنگام بازدید از شهر کاریز‌کیش آن را مشاهده کنید. در هنگام عبور آب از این محل‌ها حدود ۲۷۴ چاه از آب آن برداشت خواهند کرد و می‌توان به راحتی ۷۴ تا از این چاه‌ها را به شهرکاریز‌کیش اختصاص داد.

این ۷۴ چاه در شهرزیرزمینی کاریز‌کیش نشان دهنده این بوده که آب در آن هم می‌تواند به شکل ساکن و در حرکت باشد. قنات کاریز ‌کیش ارتفاع حدود ۴۵ متری دارد که به همین دلیل گل‌ مارن در سقف و بدنه آن قابل روییدن است. این گل نوعی گل رس بوده که یکی از گل‌های ارزشمند به شمار می‌رود، گل مارن بسیار نرم و طبیعی است و اگر در معرض هوا قرار گیرد، سریعاً باعث خشک شدن آن می‌شود. گل مارن به دلیل اهمیت بالایی که دارد افراد برای نگهداری بهتر‌از آن دیوار‌ی در جلوی آن ساخته‌اند تا آسیبی به آن وارد نشود.

خود گل مارن هم باعث می‌شود که افراد بیشتری به شهر کاریز‌کیش سفر کرده و همچنین یکی از جاذبه‌های دیدنی شهرکاریز به شمار می‌رود.

کاریز کیش

سخن پایانی

شهرکاریز‌کیش در گذشته بیشتراز ۲۵۰۰سال پیش به وجود آمده و به عنوان یکی از کهن‌ ترین آثار تاریخی ایرانی به شمار می‌رود. واژه کاریز به معنای قناتی به عمق ۱۶متر نیز شناخته شده است. قنات کاریز می‌تواند آب شیرین تمامی افراد‌ی که در آن منطقه زندگی می‌کنند را تامین کند. خلیج فارس دربرخی‌ سال‌ها با کشور‌هایی که با آن‌ها همسایه است آب قنات کاریزکیش را معامله و یا با کالا‌ها و دیگر موارد موردنیاز خود معاوضه و به آن‌ها می‌فروشد. شهرکاریز به دلیل آب شیرینی که دارد دارای فسیل‌ها وسنگواره‌های مرجانی بسیار زیبایی است که این سنگواره‌ها و فسیل‌ها نظر بسیار‌ی از سرمایه‌گذارن ایرانی و خارجی را خود جلب کرده است.

Telegram
WhatsApp
Twitter
Email

دیدگاهتان را بنویسید